Çin uçak gemisi Hong Kong’ta

Çin uçak gemisi Hong Kong’ta

Çin’in ilk uçak gemisi Lioaning, Hong Kong’un Çin egemenliğine dönüşünün 20. yılı kutlamaları kapsamında yarın ilk defa sivil halkın ziyaretine açılacak.

Çin’in ilk uçak gemisi Liaoning, Hong Kong’un Çin egemenliğine dönüşünün 20. yılı kutlamaları kapsamında Hong Kong Limanı’na ulaştı.

Çin ana kıtası dışındaki ilk liman ziyaretini Hong Kong’a yapan uçak gemisine “Cinan” ve “Yinçuan” destroyerleri, “Yentay” fırkateyni, J-15 savaş uçakları ve helikopterlerden oluşan filo eşlik ediyor.

Ülkenin doğusundaki liman kenti Çingdao’dan yola çıkan ve sabah saatlerinde Hong Kong Limanı’na varan geminin ziyareti 11 Temmuz’a kadar sürecek.

20. yıl etkinlikleri çerçevesinde eski İngiliz kolonisi Hong Kong’a gelen Liaoning’in kapıları, hafta sonu ilk defa sivil halkın ziyaretine açılacak.

Çin’in ilk uçak gemisi Ukrayna’dan!

Çin, ilk uçak gemisini 11 yıl süren çalışmaların ardından 2012 eylülünde deniz kuvvetlerine teslim etmişti. Eski adı Varyag olan “Liaoning” isimli geminin platformu, 2001’de Ukrayna’dan alınmıştı. Liaoning uçak gemisi, 304,5 metre uzunluğunda ve 37 metre genişliğinde. 1500 kişilik mürettebatı bulunan gemi saatte 50 km hız yapabiliyor.

Donanmaya milyarlarca dolarlık yatırım

Donanma inşası için her yıl milyarlarca dolar harcayan Çin, gelecek yıllarda onlarca modern savaş gemisini suya indirerek ABD’ye rakip olmayı hedefliyor. Askeri uzmanlar, Çin’in okyanus ötesinde güç kullanma kapasitesine ulaşmaya çalıştığını fakat bu alanda ABD’nin sahip olduğu birikime erişmenin ise en az yarım asır alacağı yorumunda bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.