Üç ülke denizaltı avcısını ortak kullanacak

Üç ülke denizaltı avcısını ortak kullanacak

ABD, İngiltere ve Norveç Kuzey Atlantik’teki değişen güvenlik ortamına yönelik olarak P-8 Poseidon deniz karakol uçaklarının ortak kullanımı için çalışma başlattı. Söz konusu çalışma ile güvenliğin yanı sıra uçakların bakım, eğitim ve işletme masraflarının da azaltılması hedefleniyor.

Tasarlanan planın detayları henüz net olmamakla birlikte ilk aşamada savunma, hazırlık ve karşılıklı çalışabilme konularına yönelik işbirliği alanlarında çalışma yapılacağı bildirildi.

Yapılacak işbirliği faaliyetleri Kuzey Atlantik’te ortak harekat icrası, bilgi paylaşımı, ortak bakım ve eğitim merkezleri oluşturulması faaliyetlerini içeriyor.

Denizaltı avcısı

P-8 Posedion (Yunan mitolojisinde deniz tanrısı) ilk uçuşunu 25 Nisan 2009 yılında gerçekleştirdi. Boeing firmasının ana yükleniciliği altında Northrop Grumman uçağın kızılötesi karşı tedbir ile elektronik destek sistemlerini, Raytheon ise SIGINT ekipmanı ile ana görev sistemi olan AN/APY-10 ‘un geliştirilmesi ve üretiminden sorumlu.

Poseidon, savaş gemileri ve denizaltılara karşı kullanmak üzere mühimmat yelpazesinde torpidolar, sualtı bombaları ve güdümlü anti-gemi füzeleri bulunuyor. ABD donanmasının dışında Avustralya, Birleşik Krallık ve Hindistan’da deniz karakol görevlerinde Posedion uçağını tercih eden ülkeler arasında.

Teknik Özellikler:

Mürettebat: 9

Azami Kalkış Ağırlığı: 79.000 kg

Azami Hız: 907 km

Seyir Hızı: 789 km

Menzil: 5450 km

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.