Nurol IDEF’17’de yeni sayfa açacak

Nurol IDEF’17’de yeni sayfa açacak

 

Kara araçları sektörünün ve özgün zırhlı platformların öncü firmalarından Nurol Makina ve Sanayii (NMS) bu sene IDEF 2017 fuarına her sene olduğundan farklı bir katılım gerçekleştirecek.

IDEF 2017 fuarında, Nurol Makina Türkiye’nin en gözde 4×4 aracı Ejder Yalçın’ın yanında sergilenen araçlardan, lansmanı açılış günü yapılacak olan NMS’nin yeni özgün aracı kendi sınıfında yeni bir çağ açacak bir araç. Stantta yer alacak bir başka araç ise kullanıcı ihtiyaçlarına göre yenilenen Ilgaz II. NMS’nin ilk defa sergileyeceği araçlardan birisi olan Ejder Kunter Zırhlı Personel Taşıyıcı aracı yeni geliştirilen bir personel taşıma aracı olup, bu araç Güvenlik güçleri tarafından yüksek performans ile kullanılan Ejder TOMA araçları ile kullanılabilecek bir konseptte tasarlanmış olup, stantta Ejder TOMA ile birlikte sergilenecek.

Nurol’dan yeni zırhlı araç

Fuarda sergilenecek araçlardan en çok merak uyandıranı pazara yeni sunulan, 4×4 zırhlı aracı. NMS’nin özgün olarak ürettiği askeri şasi üzerine tasarlanan araç, bağımsız süspansiyonlu, sürekli dört çeker, kendinden CTIS (Merkezi Lastik Şişirme) Sistemine sahip ve askeri şasi özelliği taşıyor. Araç 8 ton ağırlığında ve aksların toplam taşıma kapasitesi ise 12 tondur (4 ton taşıma kapasitesine sahiptir) araç ağırlığı düşük olmasına karşın yüksek koruma sağlıyor. Aracın diğer bir özelliği ise aynı gövde üzerinde çeşitli değişiklikler yapılabilmesine imkân tanımasıdır. Örneğin, araç personel taşıyıcı olarak üretilmiş olsa dahi, sonradan arka kısmı açık/kapalı kasa haline dönüştürülebiliyor. Dönüş yarıçapının 6 metre olması meskun mahal operasyonlarında büyük avantaj sağlıyor.

Ejder Kunter ilk kez görücüye çıkacak

Fuarda sergilenecek olan ikinci araç, Nurol Makina’nın özgün tasarımı olan ve sistem tasarımı kullanıcı istekleri doğrultusunda (4×4,6×4 ve 6×6) konfigüre edilebilen, Ejder KUNTER Zırhlı Kamyon şasisi üzerine yerleştirilmiş olan Ejder KUNTER Zırhlı Personel Taşıyıcı Araç. NMS, kullanıcılarına kendi segmentinde en etkili ve en güvenilir zırhlı 4×4 tekerlekli araç tedariğini sunuyor.

Balistik korumaya sahip TOMA

Fuarda sergilenecek olan bir diğer araç olan Ejder TOMA aracı da bunun en iyi örneklerinden birisidir. Ejder TOMA aracı, TOMA’nın oldukça gelişmiş versiyonu olan, daha yüksek balistik koruma, askeri şasi ve 4×4 çekiş özelliklerine sahip, marka tescili 2002 yılında ilk kez NMS tarafından yapılmış ve Ejder KUNTER şasisi üzerine entegre edilmiş bir çözümdür.

Ilgaz II Afrika sahnesinde

Üçüncü olarak, Fuarda daha önce güvenlik güçlerinin kullanımı için tasarlanmış ve Emniyet Genel Müdürlüğü envanterine girmiş ILGAZ aracının ikinci versiyonu olan ILGAZ II Zırhlı İç Güvenlik Aracı sergilenecek. Ilgaz II aracı kısa bir zamanda tasarlanmış ve ilk partisi üretilmiş olup, geçtiğimiz aylarda bir Doğu Afrika ülkesine teslimatları gerçekleştirilmiştir.

ILGAZ II’lerin kullanım amaçları arasında; askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin kamu düzenini tesis etme, ani müdahale, yasa dışı gösteri ve toplumsal olaylara müdahale etmek gibi görevler yer alıyor.

Amiral gemisi Ejder Yalçın

Fuar’da, geçtiğimiz aylarda ilk kez ihracatı bir Kuzey Afrika ülkesine gerçekleştirilen ve NMS’nin Amiral Gemisi olan Ejder Yalçın 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı (TTZA) da yer alacak. Sınıfında en yüksek balistik ve mayın korumasına sahip tek Zırhlı Muharebe aracı olan Ejder Yalçın TTZA, yüksek güvenlik riski taşıyan muharebe alanlarında silahlı kuvvetler ve güvenlik güçlerine taktik anlamda üstünlük sağlıyor. Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar sınıfında beka ve hareket kabiliyeti açısından Türkiye’nin en gelişmiş platformu olan Ejder Yalçın TTZA, bu alanda kendini kanıtlamış bir araçtır. Buna ek olarak 15 Temmuzdaki darbe girişiminde, acımasız suçlulara karşı ülkemizin direnmesine ve girişimin engellenmesine büyük katkı sağlamıştır.

Ejder Yalçın’a yerli ve yabancı kullanıcılar tarafından yoğun bir ilgi gösteriliyor. Bu talebi karşılamak için NMS üretim kapasitesi son 4 yılda 5 kat arttırdı.

Sanal gerçeklikle zırhlı araç deneyimi

Nurol Makina, IDEF’te tanıtım faaliyetleri açısından da bir ilki hayata geçirecek. Ejder Yalçın TTZA aracının artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamalarını ziyaretçilerin ilgisine sunacak.

Bu teknoloji sayesinde standı ziyarete gelenler Ejder Yalçın TTZA aracını test ediyormuş gibi hissedecek ve kafa hareketleriyle aracın içini 360 derece görebilecek.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.