Mısır ilk Ka-52 helikopterlerine kavuşuyor

Mısır ilk Ka-52 helikopterlerine kavuşuyor

Mısır’ın Rusya’ya sipariş verdiği Ka-52 keşif ve saldırı helikopterinin ilkini 2017 yılının üçüncü çeyreğinde teslim alması planlanıyor.

Russian Helicopters Holding şirketine bağlı Progress Arsenyev Havacılık Şirketi CEO’su Andrei Boginsky yaptığı açıklamada, “Ka-52 keşif / saldırı helikopterlerinin ilk partisi 2017 yılının üçüncü çeyreğinde Mısır’a teslim edilecek” dedi.

Mısır, Rusya ile 46 adet Ka-52 Alligator tipi helikopter almak üzere yaptığı anlaşmayı 2015’in son gününde imzalamıştı. Rusya, Fransa’ya Mistral sınıfı helikopter gemisi siparişi vermiş ancak tamamlanan gemi Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya uygulanan ambargodan dolayı teslim edilmemişti. Rus sistemlerine göre tamamlanan helikopter gemisi Mistral daha sonra Mısır’a satılmıştı. Mısır’ın teslim alacağı Ka-52 Alligator tipi helikopterler de bu gemide kullanılacak.

RUS ORDUSUNUN “YILDIZI”

Ka-50 Hokum’un iki kişilik türevi olan Ka-52 Alligator yeni nesil keşif ve saldırı helikopteri ilk uçuşunu 2 Haziran 1997’de yaptı. 30 mm top, Vikhr lazer güdümlü füzeleri, Igla-V hava-hava füzeleri ve roketler gibi çeşitli silah sistemleriyle donatılabiliyor. Biri hava, diğeri kara hedefleri için olmak üzere iki radarı bulunan helikopter ayrıca Samshite gece / gündüz termal görüntüleme sistemine de sahip.

Her türlü hava koşulunda düşman tanklarını, zırhlı piyade araçlarını ve askeri teçhizatını imha etme kabiliyetine sahip olan Ka-52’de pilotlar acil durumlarda kokpiti fırlatma koltukları ile terk edebiliyor. Azami hızı 310 km olan Ka-52’nin menzili 545 kilometre.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.