Ermenistan’dan Azerbaycan’a İskender tehdidi

Ermenistan’dan Azerbaycan’a İskender tehdidi

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Azerbaycan’a karşı İskender füzelerini kullanma olasılığının göz ardı edilmediğini açıkladı.

Dağlık Karabağ’da görev yapan askerler ve aileleriyle bir araya gelen Sarkisyan, “Bugün gereklilik halinde Ermenistan Genelkurmay Başkanı gözünü kırpmadan İskender füzelerinin devreye alınması emrini verebilir. Komşu ülkedekiler de bunu çok iyi anlıyor” diye konuştu.

Geçtiğimiz yılın Nisan ayında Dağlık Karabağ’da tırmanan gerilimle meydana gelen silahlı çatışmaları hatırlatan Sarkisyan,”Düşmanlarımızın planlarını suya düşürdük. O zamandan bu yana geçen bir yıl içinde sınır birliklerini yeni silahlar ile güçlendirdik ” dedi.

Sarkisyan, “Bugün elimizde, savaşa susayan komşumuzun topraklarında yer alan en önemli altyapı ve tesisleri hedef almış süper modern silah gücü var” ifadelerini kullandı.

İskender-E füze sistemi ilk kez bağımsızlık yıldönümü kapsamında başkent Erivan’da geçtiğimiz yıl düzenlenen resmi geçitte görüntülenmişti.

500km etkili menzili olan yüksek hareket, manevra kabiliyetine sahip ve sadece 20 dakikada operasyonlara hazır hale gelebilen İskender-M’nin aksine ihraç versiyonu İskender-E taktik füzelerinin menzili 280 km. 1 dakika içinde iki hedefi etki altına alabilen ve hem nükleer hem konvansiyonel başlık taşıyabilen füzelerin etki alanına Azerbaycan’ın büyük bir bölümü ile Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesi giriyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.