‘ALTAY’da işlem tamam

‘ALTAY’da işlem tamam

Otokar’ın ana yükleniciliğinde tasarlanan ve geliştirilen Altay’ın, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen ‘Kabul Testleri’, 2017 yılı Şubat ayı sonu itibariyle başarıyla tamamlandı.

Otokar, 2016 yılında Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndan gelen talep üzerine, tasarım, prototipleme ve kalifikasyon dönemi için ana yüklenicisi olduğu ana muhabere tankı ALTAY’ın seri üretimi için teklifini sunmuştu.

Sözleşmenin imzalanmasıyla birlikte düğmeye basılarak en kısa zamanda hattan ilk tankları çıkaracak şekilde üretim programını yapan Otokar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı olan 250 adet ALTAY’ın 5 yılda imalatına ek olarak; ihracat potansiyeli, mayın temizleme, kurtarıcı, istihkam tankı gibi türev ve tamamlayıcı araç ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak, yıllık uygun bir kapasite planlaması yaptı. Otokar, bu şekilde Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın veya diğer dost ve müttefik ülkelerin her türlü talebini karşılayabilecek, esnek bir üretim programına sahip olmayı hedefledi.

IDEX Fuarı’nda konuyla ilgili açıklamalar yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, “Otokar, ülkemiz için stratejik öneme sahip Altay tankının seri üretimini de başarıyla gerçekleştirecek yetkinliklere sahiptir. Seri üretim için görevlendirilmeye hazırız. Dost ve müttefik ülkelerin Altay’ın prototipine gösterdikleri ilgi, bu projenin uzun vadede Türkiye’nin savunma sanayii ihracatına da olumlu katkı sağlayacağının bir işareti. Altay’ın üretimi için görevlendirildiğimiz takdirde ülkemiz savunma sanayiinin ihtiyaçlarını karşılamanın da ötesinde Altay ile de yurt dışına ihracatta önemli bir sayfa açacağımıza ve yeni pazarlara ulaşacağımıza inanıyorum” dedi. Altay seri üretimi için Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın değerlendirmesi bekleniyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.