Amfibi birlikleri kıyıya FNSS çıkaracak

Amfibi birlikleri kıyıya FNSS çıkaracak

FNSS, Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçları kapsamında Sedef Tersanesi tarafından inşası süren Havuzlu Çıkarma Gemisi TCG Anadolu’da konuşlanmış birliklerin, zor deniz koşullarında sahile ve karadaki hedeflere güvenle intikalini sağlamak amacıyla Zırhlı Amfibi Hücum Araçları tasarlayıp üretecek.

Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) Projesi’nin sözleşmesi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile FNSS arasında, 7 Mart’ta, Ankara’da imzalandı.

FNSS tarafından üretilecek Zırhlı amfibi hücum araçları, çıkarma operasyonlarında; hem birliklerin kıyıya güvenli bir şekilde çıkartılmasını sağlayacak hem de karaya çıktıktan sonra, bir zırhlı muharebe aracı ya da zırhlı personel taşıyıcı gibi görev yapabilecek.

Amfibi birlikler ZAHA ile sınıf atlayacak

Harekâtın çıkarma safhasında araçlar, kıyıya yanaşan havuzlu çıkarma gemilerinden denize iniyor ve aradaki birkaç kilometrelik mesafeyi, yüksek süratle kat ederek, birliklerin, koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlıyor. Karada ise diğer zırhlı araçlarla yan yana görev icra edebiliyor. Zırhlı amfibi hücum araçlarının, görev tanımlarının gereğince, çift doğalı araçlar olarak hem denizde hem de karada üstün performans göstermeleri gerekiyor. Dünyada çok az sayıda ülke, bu tür araçları envanterinde bulunduruyor.

SSM ile FNSS arasında imzalanan sözleşme kapsamında, araçlar, yurt içi geliştirme modeli doğrultusunda, FNSS tarafından geliştirilerek üretilecek. FNSS, 23 adedi personel taşıyıcı, 2 adedi komuta kontrol aracı ve 2 adedi de kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edecek. Zırhlı Amfibi Hücum Araçlarının teknik özellikleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tanımlanan harekât konsepti ve görev ihtiyaçları göz önüne alınarak belirlendi. Araçların, benzerlerine göre: taşınacak personel sayısı, balistik/mayın koruma seviyeleri ile karada ve suda sağlanacak performans kriterleri konularında üstün olması hedefleniyor.

FNSS ürünleri TSK hizmetinde

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, imzalanan sözleşme ile ilgili şunları söyledi: “ZAHA sözleşmesi, son 1 yıl içinde; Silah Taşıyıcı Araçlar projesinin ardından, SSM ile imzaladığımız ikinci sözleşme oldu. Bir de ASELSAN ile imzaladığımız KORKUT sözleşmesi var. Böylece; araç adedi, araç çeşitliliği ve hizmet süresi bakımından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın en büyük ve önemli yerli tedarikçisi olma özelliğini başarıyla sürdürmekte olmanın yanı sıra, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza da araç vermiş olmanın haklı gururunu taşımaktayız.

FNSS’nin TSK envanterinde bulunan araçları; Zırhlı Muharebe Araçları (ZMA), SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü ve KUNDUZ Amfibi Zırhlı İstihkâm İş Makinesi, başarıyla görev yapmaya devam ediyor. Önümüzdeki dönemde envantere girecek araçları ise KORKUT projesinde kullanılan ZMA-30; Silah Taşıyıcı Araçlar projesinde kullanılacak KAPLAN-15 ve PARS 4×4 ile Zırhlı Amfibi Hücum Aracı olacak. Her ihtiyaca yönelik bir FNSS aracıyla, TSK’ya hizmet etmeye devam edeceğiz.”

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.