Hint Donanmasında Tu-142ME dönemi sona eriyor

Hint Donanmasında Tu-142ME dönemi sona eriyor

Hindistan Deniz Kuvvetleri uzun yıllar görev yapan Rus Tupolev Tu-142ME uzun menzilli deniz gözetleme uçaklarını hizmetten çıkarıyor.

Boeing’in 737 yolcu uçağına taktığı sistemlerle deniz karakol platformu haline getirdiği P-8I Posedion uçaklarını envanterine katan Hindistan bakım masrafları artan Tupolev Tu-142ME uçaklarını Mart ayı sonunda emekliye ayırıyor.

1980’lerin sonunda Hindistan Deniz Kuvvetleri hizmetine giren Tupolev TU-142ME çok düşük akustik izleri takip edebilen sonar ve ataletsel seyrüsefer sistemleri ile donatıldı. 17 saat havada kalabilen uçak 5 bin km uzaklıktaki denizaltılara karşı görev yapabiliyor.

Hindistan’ın ABD’li gözleri

Donanmasında 8 adet P-8I Posedion bulunan Hindistan ABD’li Boeing firmasına ilave 4 uçak siparişi daha verdi. Görev ekibi 2 pilotla birlikte 9’a kadar çıkabilen uçağın görev harekât çapı 2 bin 220 kilometre. Dört saat görev bölgesinde kalabilen P-8’in menzili havadan yakıt ikmali ile artırılabiliyor.

Raytheon imalatı APY-10 tipi çok görevli yüzey arama radarına sahip P-8’ler, gövde içi noktalardan AGM-84H/K SLAM-ER, AGM-84 HARPOON, Mark 54 torpido ile çeşitli füze, mayın veya farklı tip torpidoları atabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.