“UMTAS” TSK hizmetinde

“UMTAS” TSK hizmetinde

Roketsan tarafından öncelikli olarak taarruz helikopterinden kullanımı için geliştirilen uzun menzilli tank savar füzesi UMTAS Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmeye başlandı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda,” Roketsan’ın geliştirdiği, seri üretim ve teslimatı devam eden uzun menzilli tank savar füzesi ‘UMTAS’, ATAK helikopterlerimizde kullanılıyor” bilgisi yer aldı.

UMTAS, Kızılötesi Arayıcı Başlık veya Lazer Arayıcı Başlık opsiyonları ile havadan yere veya yerden yere zırhlı hedeflere karşı kullanılan 8 km menzilli atış öncesi/atış sonrası kilitlenme ile at-unut/at-güncelle özelliğine sahip bir anti-tank sistemidir. Füze, hedef güncelleme yeteneğinin sunduğu esneklik ile sutre arkasından atış, sutre arkasında gizlenmiş hedeflere atış, hassas vuruş noktası ayarlayabilme ve vuruş etkinliği değerlendirme imkanı sağlamakta olup sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılabiliyor.

T129 Atak helikopterinin ana silahı olan UMTAS çeşitli platformlara (Helikopter, İHA, Kara Aracı, Sabit Platform, Hafif Saldırı Uçağı, Deniz Platformu) entegre edilebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.