TSK’dan Sulardan Geçiş Tatbikatı

TSK’dan Sulardan Geçiş Tatbikatı

Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı birlikler tarafından “Durgun Sulardan Geçiş Tatbikatı” yapıldığını açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, eğitim seviyesini en üst düzeyde muhafaza etmek maksadıyla planlı tatbikatlarına devam ediyor. Bu kapsamda; 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ve 5’inci Kolordu İstihkâm Alay Komutanlığı tarafından 23 Şubat 2017 tarihinde Tümgeneral Muhittin ÖNÜR Göleti/Kırklareli’nde “Durgun Sulardan Geçiş Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Sulardan Geçiş Tatbikatında,Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taktik harekat ihtiyaçları kapsamında FNSS firması tarafından geliştirilen SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü (SYHK)’de kullanıldı.

Samur ile görev kolay

Hem karada hem de suda hareket edebilen Samur, karada saatte 50 kilometre, suda yaklaşık 10 kilometre hıza kadar ulaşabiliyor. Türkiye’de ilk defa yurt dışından destek alınmadan tasarlanan ve geliştirilen SAMUR SYHK Sistemi, 8×8 sürüş yapısı, bir sistemde 4 adet rampa taşıması, standart olarak sunulan acil ve kıyı demirleme sistemi, balistik koruması, arıza tespit kolaylığı sağlayan elektronik veri iletişim altyapısı ile dünyadaki diğer benzer sistemlerden ayrılıyor.

12 adet SAMUR SYHK Sistemi bir araya gelerek 150m uzunluğunda bir köprü oluşturabiliyor. Bunun yanında 2 adet pompa jetinin sağladığı suda sürüş ve 360° manevra kabiliyetleri ile SAMUR SYHK Sistemi 2.5 m/s’ye kadar akıntılı sularda da görev yapabiliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.