Kara Şahin test için Aselsan’a geldi

Kara Şahin test için Aselsan’a geldi

ABD’li havacılık şirketi Sikorsky, genel maksat helikopter projesi kapsamında Aselsan’ın geliştirdiği yazılım ve donanımların test edilmesi için Aselsan’a S-70i model helikopter verdi.

Polonya PZL Mielec tesislerinde üretilen S-70i Helikopteri incelenmek için Aselsan’ın Akyurt Tesisleri’ne getirildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından üretilecek 109 adetlik Genel Maksat Helikopter Programı’nda test için kullanılacak helikoptere ASELSAN tarafından geliştirilen kokpit ve aviyonik sistemler entegre edilecek.

S-70i modelinden geliştirilecek olan ve T-70 olarak adlandırılan helikopterde yerli katılım payı yüzde 67 olacak. TAI’nin ana yükleniciliğinin yanı sıra projede ASELSAN ve Eskişehir merkezli Alp Havacılık da görev alıyor.

Türk Sanayisi Görev Alıyor

Ana yüklenici TAI, T-70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm önemli yapısal parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini; Aselsan, temel aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonunu (Renkli MFD sayısal harita  ve sembolojisi ile INS/GPS Seyrüsefer Sistemi, Görev Yönetim Sistemi ) ve Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesini (IMAS); TUSAŞ Motor Sanayii (TEI), T-700-GE-701D turboşaft motorunun üretimini; Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştirecek.

Sözleşme bedeli yaklaşık 3.5 Milyar ABD Doları olan Türk Genel Maksat Helikopteri Programı’nda ilk helikopterin 2021 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.