Bahreyn’in Cobra’larını Aselsan yeniliyor

Bahreyn’in Cobra’larını Aselsan yeniliyor

Bahreyn Silahlı Kuvvetleri’ne ait AH-1 Cobra Helikopterlerinin modernizasyonunu Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (Tusaş) ile birlikte gerçekleştiren Aselsan konuyla ilgili son gelişmelere 2016 yılı faaliyet raporunda yer verdi.

Aselsan yayınladığı 2016 yılı faaliyet raporunda Bahreyn Kobra Modernizasyon Projesi ile ilgili bilgi paylaştı. Raporda, “Bir yurt dışı müşterinin 14 adet AH-1E Kobra Helikopteri’nin modernizasyonuna yönelik ihtiyacını karşılamak üzere 2015 yılında TUSAŞ ile sözleşme imzalanmıştır. Bu modernizasyon projesi ile hava platformları aviyonik ve silah sistemlerinin geliştirme ve entegrasyon kabiliyetlerimizin ihracatına yönelik önemli bir aşama kaydedilmiştir. Proje kapsamında helikopterlerin, görev bilgisayarı başta olmak üzere kokpit gösterge ve kontrol, hedef tespit ve nişangah, seyrüsefer, görev ve silah yönetim sistemleri ASELSAN özgün ürünlerinden oluşan ekipmanlar ile modernize edilerek yedek parça ve yer destek teçhizatları teslim edilecektir.

Bu kapsamda, sözleşme takvime uygun olarak kavramsal tasarım ve kritik tasarım fazları tamamlanmıştır. Kasım 2016 tarihinden itibaren ilk helikopter için seri üretim kit teslimatlarına başlanmıştır” denildi.

Kobra Modernizasyonu projesinde helikopterlerin kokpit, atış sistemleri ve gövdesi yenilenecek. Projede TAI avionik ve atış sistemi konusunda ASELSAN ile işbirliği yapıyor. 70 milyon dolar değerindeki projenin 2020 yılında tamamlanması planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.