Milli Savaş Uçağı çift motorlu olacak

Milli Savaş Uçağı çift motorlu olacak

Türk Hava Kuvvetleri’nin 2020’li yıllardan sonraki savaş uçağı ihtiyacının karşılanması maksadıyla başlatılan TF-X olarak adlandırılan Türk Milli Savaş Uçağı Projesinde merak edilen önemli bir soru daha cevaplanmış oldu. TF-X projesinde üretilecek uçak çift motorlu olacak.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından yayınlanan 2016 yılı faaliyet raporunda Milli Savaş Uçağı Projesi ile ilgi olarak önemli bir bilgiye yer verildi.

SSM faaliyet raporunda,” Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi (TF-X) Projesi kapsamında TUSAŞ ile ön tasarım faaliyetlerini kapsayan Dönem-I, Aşama-I Sözleşmesi 05 Ağustos 2016 tarihinde imzalanmıştır. Öncelikli olarak görüşmelere başlanan Yabancı İşbirliği Firması (YİF) adayı BAE Systems ile “Pre Contract Studies” çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Nihai seçim kararına esas teşkil etmek üzere, Kasım 2016 tarihinde ise alternatif YİF adayı Airbus Defense&Space ile görüşmelere başlanmış, firma teknik değerlendirmelerine ilişkin raporu yıl sonu itibariyle sunmuştur. 28 Ocak 2017 tarihinde TUSAŞ ile BAE Systems arasında Çerçeve Anlaşması (Heads of Agreement) imzalanmıştır. TF-X Projesi’nin bir diğer önemli bileşeni olan motora ilişkin olarak çift motorlu uçak konfigürasyonlarıyla devam kararı alınmıştır.

Motor tedarikine yönelik süreç kapsamında görüşmeler sürdürülmekte olup, alternatif olarak TF-X uçak gereksinimlerine uygun yeni bir motor geliştirilmesi için “Fizibilite Çalışması” yapılmaktadır. Teknoloji Geliştirme Projelerine (TGP) yönelik olarak alt yüklenici aday firmalarla görüşmelere devam edilmiştir. 2017 yılı içerisinde YİF, Motor ve TGP sözleşmelerinin imzalanmasını müteakip Proje Takviminin (T0) başlatılması planlanmaktadır” bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.