FNSS Birleşik Arap Emirlikleri’nde ezber bozuyor

FNSS Birleşik Arap Emirlikleri’nde ezber bozuyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleşen IDEX 2017 savunma sanayii fuarında FNSS zırhlı araç ailesinin son üyesi  KAPLAN-20 ve silah kulesi TEBER-30 katılımcılar tarafından yoğun ilgi görüyor.

FNSS Savunma Sistemleri,Türk Silahlı Kuvvetleri ile dost ve müttefik dünya ordularının taktik ve teknik ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla geliştirdiği Yeni Nesil Zırhlı Paletli Araç Kaplan, düşük siluetli, soğuk ve sıcak iklim koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket edebiliyor.

Amfibi özelliğine sahip sınıfındaki az sayıdaki araçlardan biri olan Kaplan arkasında yer alan iki adet su itki sistemi sayesinde derin ve akıntılı sularda operasyon yapabiliyor.

Mayın, füze ve kinetik enerjili mühimmatlara karşı koruma sistemleri, güncel elektronik sistemlerin entegrasyonuna izin veren elektronik alt yapısı, gelişmiş süspansiyon ve palet sistemi, arttırılmış güç grubu ile 105mm silah sistemlerinin dahi entegrasyonuna olanak veriyor. Azami sürati saatte 70 km olan Kaplan, silah sistemi olarak 30 mm Otomatik Topa Sahip Uzaktan Komutalı Kule ile donatıldı.

Öte yandan, araçta yer alan lazer korumalı cam periskoplar sürücüye, araç içerisinden dışarıyı izleme ve çepeçevre görüş imkanı sağlıyor. Gece görüş sistemleri ise kullanıcının isteği doğrultusunda entegre edilebiliyor.

Kaplan’a “Savaş Baltası”

FNSS tasarımı bir silah kulesi olan TEBER-30 tekerlekli ve paletli zırhlı araçlara entegre edilebilen orta kalibre modüler bir kule sistemi. İsmini geçmişte kullanılan “Savaş Baltasından” alan TEBER-30; kule tahrik sistemi, atış kontrol, bekâ ve ateş gücü alanlarında en son teknolojileri barındırıyor. Kule, ana silah olarak dakikada 200 atım hıza sahip, 30 mm kalibrede Mk44 çift beslemeli otomatik top ve 250 adet atışa hazır mühimmat ile donatıldı. İkincil silah donanımı ise 7.62 mm Mk52 Elektrik Tahrikli Silah veya 7.62 mm makineli tüfek ile 750 adet atışa hazır mühimmattan oluşuyor. Ayrıca, kulenin her iki tarafında öne doğru bakan dörder adet 76 mm sis havanı bulunuyor.

TEBER-30 ayrıca termal kamera, gündüz kamerası ve lazer mesafe ölçücüden oluşan, iki eksen stabilize 3600 panoramik komutan görüş sistemine ve Avcı/Vurucu kabiliyetine sahip. Kulenin gövdesi kaynaklı alüminyum zırha ilaveten kompozit ve çelik zırhtan oluşmakta ve STANAG 4569 Seviye V standardının öngördüğü düzeye kadar balistik koruma sağlamaktadır.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.