Yunanistan’ın Chinook sayısı artıyor

Yunanistan’ın Chinook sayısı artıyor

Ağır ekonomik krizin etkisi altındaki Yunanistan, ABD’ye sipariş verdiği 10 adet CH-47SD Chinook ağır nakliye helikopterlerinden üçünü daha teslim aldı.

Yunanistan, ABD ordusunun ihtiyaç fazlası olarak envanterinden çıkardığı 10 CH-47SD helikopterinin siparişini Kasım 2015’de imzalanan 120 milyon Dolarlık bir anlaşma ile vermişti. Yunanistan 11 Kasım 2016 tarihinde CH-47SD Chinook helikopterlerden ilk üçünü Atina’nın Keratsini Limanında teslim almıştı. İkinci paket 3 CH-47SD Chinook helikopteri daha Pire limanına ulaştı. Geri kalan helikopterinde 2017 yılı sonuna kadar teslim edilmesi planlanıyor.

1981 yılından bu yana Chinook kullanan Yunan Kara Kuvvetleri hizmetinde halen 15 adet CH-47D ve CH-47DG tipi nakliye helikopteri bulunuyor. Teslimatı devam eden helikopterlerle bu sayı 25’e çıkacak.

ZOR GÖREVLERİN GÜÇLÜ HELİKOPTERİ

CH-47 Chinook Boeing firması tarafından üretilen, çift motorlu ve diğer helikopter türlerinden farklı olarak çift rotorlu, 24,000 Ibs yükleme kapasitesine sahip dünyanın en güvenilir ve en verimli ağır yük helikopteri olma özelliğini taşıyor. Çift pervaneli yapısı iklim, irtifa ve sert esen rüzgar gibi olumsuz hava koşullarında çalışmasını mümkün kılıyor.

VİETNAM SAVAŞINDA AĞIR KAYIP VERDİ

İlk CH-47A 1962 yılında ABD Ordusuna teslim edildi. İlk muharebe deneyimini 60’lı yıllarda Vietnam Savaşı’nda kazandı. A,B ve C modelleri Vietnam savaşında görev aldı. Vietnam savaşında ABD ordusu tarafından 750 Chinook helikopteri kullanıldı. Bu helikopterlerden yaklaşık 200 adedi düşürüldü veya kaza-kırıma uğradı. Savaştan sonra 500 CH-47 Chinook yeniden üretildi.

Mevcut CH-47’ler modernizasyon kapsamı sonrasında CH-47D olarak adlandırıldı. İlk CH-47D 1982 yılında teslim edildi ve 1994 yılına kadar da üretimi devam etti. Boeing ABD Ordusu ve Ulusal Muhafız Birliği’ne 480 den fazla CH-47D Chinook teslim etti. CH-47D ABD’nin gerçekleştirmiş olduğu Körfez Savaşı ve Afganistan operasyonlarında aktif olarak görev yaptı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.