Türk tankları modernize ediliyor!

Türk tankları modernize ediliyor!

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan tankların etkinliği ve koruma seviyesinin arttırılması amacıyla bir modernizasyon programı başlatıldı.

Muhammet Metin/defenceandtechnology.com

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik düzenlenen Fırat Kalkanı Harekatı’nda aktif olarak kullanılan tanklar maruz kaldığı saldırılar sonrasında beka kabiliyetlerinin yükseltilmesi amacıyla modernize ediliyor.

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir 23 Ocak 2017 tarihinde katıldığı bir televizyon programında konuya değinmiş ve şu açıklamayı yapmıştı.

“Mevcut bazı (M60T) tanklarımızda bulunan patlayıcı reaktif zırh (ERA) sisteminin diğer tanklarımıza da uygulanması yönünde hızlıca projeler hayata konuyor ve modernize işlemleri devam ediyor. Sadece zırh değil tankın etrafındaki tehdidi algılayabileceği sistemlerle de donatılıyor.

Aktif Koruma Sistemi ile ilgili de sözleşmeyi imzaladık. Proje zaman alacağından sahaya hemen veremiyoruz ama bunu da hızlandırmak içinde faaliyetlerimiz var “.

Bu açıklamanın ardından 31 Ocak 2017 tarihinde dış basında konuyla ilgili haberler çıkmaya başladı.

Yayınlanan haberlerde “Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nca, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda toplam maliyeti 500 Milyon Dolar olarak tahmin edilen 120 M60T, 40 M60A3 ve 40 Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankının modernizasyonu için Türkiye’nin önde gelen savunma firmalarından teklif istendi” bilgisi yer aldı.

Fotoğraf: Hüseyin BOZAN

Fotoğraf: Hüseyin BOZAN

M60T  Tankına “SARP” Silah Sistemi

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta ise El Bab bölgesine sevk edilen bir M60T tankının taretine kara ve asimetrik tehditlere karşı kullanılan gece ve gündüz gözetleme, hedef tespit ve takip imkânı sağlayan Aselsan ürünü 12.7mm kalibreye sahip SARP adı verilen Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi ile taretin ön sağ ve soluna tankın üzerine doğrultulmuş tüm lazer kaynaklarını algılayarak, tank komutanını ve nişancısını anında uyaran ve sis havanlarını eş zamanlı olarak fırlatabilen Lazer İkaz Alıcısı Sistemi (LWR) donatıldığı görülüyordu.

Bu bilgiler ışığında benzer sistemlerin mevcut tanklara uygulanması bekleniyor.

Kara Kuvvetleri Reaktif Zırh ile Tanıştı

Milli Ana Muharebe Tankı ALTAY’ın envantere girene kadar ki geçiş döneminde, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaç duyduğu modern tank ihtiyacının karşılanması amacıyla 2000 yılında başlatılan ve 2010’da tamamlanan M60T projesi kapsamında 170 tank 2’inci Ana Bakım Merkezi sorumluluğunda MKEK, ASELSAN ve İsrailli IMI firmasının işbirliğiyle modernize edildi.

Modern atış kontrol sistemi sayesinde gece-gündüz görüş imkanına ve 122mm silah sistemi sayesinde ilk atımda yüksek vuruş kabiliyetine sahip olan M60T tankı dakikada 6 atış yapabiliyor.

Reaktif Zırh Nedir?

Reaktif zırh, içlerinde patlayıcı malzeme bulunan bloklardan oluşuyor. Bu bloklar tankın gövdesine ekleniyor. Tanka isabet eden tanksavar mermisi bu bloğa çarpınca bloğun içindeki patlayım mermiyi saptırıyor ve bu sayede tankın zarar görmesi engelleniyor.

ALTAY’a akıllı koruma

ASELSAN tarafından Altay projesi kapsamında geliştirilen AKKOR aktif koruma sistemi ile ilgili sözleşme Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile ASELSAN arasında 30 Kasım 2015 tarihinde imzalandı.

360 derecelik tam bir koruma kalkanı oluşturması hedeflenen AKKOR, mini bir radar gibi çalışan sensörü ile üzerine gelen roket veya tank savar füzesini çok kısa sürede algılama kabiliyetine sahip olacak. Tehdide karşı yönlendirilecek fiziksel imha mühimmatı, üzerinde bulunan sensörler yardımıyla, yaklaşmakta olan tanksavar tehdidine en yakın olduğu anda patlayarak tehdidi etkisiz hale getirecek. Sistemin 2020’li yıllarda seri üretime hazır hale gelmesi planlanıyor.

Hayata geçmeyen proje Leopard Next Generation

ASELSAN ikinci el olarak Almanya’dan satın alınan 1980’lerin ikinci yarısında üretilmiş zırh koruma kabiliyeti sınırlı 354 adet Leopard 2A4 tankı (15 tank yedek parça olarak kullanılıyor) için Altay projesi kapsamında geliştirilen atış kontrol ve savaş yönetim sistemleri ile ek zırh koruması takılmasını içeren Leopard 2 Next Generation adlı bir modernizasyon paketi geliştirdi. İlk kez IDEF 2011 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda tanıtılan proje maalesef devam ettirilmedi.

Sonuç

PKK terör örgütü ile 30 yılı aşkın bir süredir yoğun bir mücadele içinde olan ve bunun acısını kendi şehirlerinin içinde yaşayan, buna rağmen meskûn mahal muharebesine yönelik Fırat Kalkanı Harekâtı öncesi herhangi bir hazırlık yapmayan, NATO’nun ikinci büyük kara ordusuna sahip olmasına rağmen tank envanterinin tamamı ikinci el ve hibe tanklardan oluşan Türkiye’nin gecikmeli olarak da olsa modernizasyon projesini gündemine alması önemli bir aşama!

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.