Avrupa orduları “K9 Thunder” istiyor

Avrupa orduları “K9 Thunder” istiyor

Estonya ve Finlandiya, Güney Kore’den K9 kundağı motorlu obüs sistemi almaya hazırlanıyor.

Estonya ile Güney Koreli yetkililer K9 Thunder (Yıldırım) obüs sisteminin satış görüşmelerine başlamak için bir mutabakat zaptı imzaladı.

Savunma Bakanlığı sözcüsü,” Estonya ordusuna bağlı topçu birliklerinin uzun yıllardır kullanımında olan çekili FH-70 sisteminin yerine 12 K9 Thunder obüsünü almak istiyoruz. Sözleşmenin bu yıl içerisinde imzalanmasının ardından ilk teslimatın 2021 yılında gerçekleştirilmesini hedefliyoruz” dedi.

K9 Finlandiya’da testlerde…

Öte yandan Finlandiya Savunma Bakanlığı da geçtiğimiz yıl 400 Milyon Dolar değerinde 48 adet 155mm K9 Thunder kundağı motorlu obüsünün alımı için Güney Kore ile görüştüklerini açıklamıştı. Görüşmeleri devam eden tedarik programı kapsamında K9 obüsü Finlandiya’da kış testlerine tabi tutuluyor.

“Fırtına” Güney Kore desteğiyle üretildi

Hanwha Techwin tarafından geliştirilen yüksek ateş gücü ve üstün manevra kabiliyeti ile K9 sınıfının en iyi obüs sistemlerinden biri olarak kabul ediliyor. 40 km menzile sahip obüs hareket halindeyken 30 saniye içinde atış görevine hazır olabiliyor ve ilk 15 saniye içinde ani atış olmak üzere 8 atımlık bir atış görevini bir dakika içinde tamamlayabiliyor.

Türk Kara Kuvvetleri’nin en önemli ateş gücü unsurlarından olan T-155 Fırtına obüsü de Güney Kore’nin teknik desteği ile K9’un ana alt sistemlerinin kullanılmasıyla Aselsan ve 1’inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı işbirliğiyle üretildi.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.