Özgün helikopterin motorunu TEI geliştirecek

Özgün helikopterin motorunu TEI geliştirecek

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Tusaş Motor Sanayi (TEI) arasında Özgün Helikopter Programı kapsamında geliştirilmekte olan platformun motor ihtiyacının karşılanması amacıyla başlatılan ‘Milli Turboşaft Motor Geliştirme Projesi’nde sözleşme imzalandı.

Sözleşme kapsamında Tusaş Motor Sanayi (TEI) Turboşaft Motor geliştirecek ve ilgili test alt yapısı oluşturacak. TEI’nin geliştireceği 1.400shp güç kapasiteli TSI400 Turboşaft Motoru, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki UH-1H’lerin yerini alacak 5 ton sınıfı iki pilot ve 12 personel taşıma kapasitesine sahip olması beklenen Türk Hafif Sınıf Genel Maksat Helikopteri’nde (Özgün Helikopter Programı) kullanılacak. Öte yandan, T129 ATAK ve T70 Türk Genel Maksat Helikopteri gibi projelerde de itki sistemlerinin yurt dışı kaynaklara bağımlılığının azaltılması hedefleniyor.

Herhangi bir ihracat kısıtlamasına tabi olmayacak olan TSI400 Turboşaft Motorunun 2026 yılına kadar seri üretime hazır olması planlanıyor.

Özgün helikopter 6 Eylül 2018’de uçacak

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde uzun yıllardır görev yapan UH-1 helikopterlerinin yerini alması amacıyla başlatılan Özgün Helikopter Programı kapsamındaki çalışmalarda ilk helikopter 6 Eylül 2018 tarihinde ilk uçuşunu yapacak.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, üretimi tamamlanan 19’uncu “T129 ATAK Helikopteri”nin 4 Ocak 2017 tarihinde birliğine uğurlanması töreninde yaptığı açıklamada, “İnşallah 6 Eylül 2018 sabah saat 06.00’da Türkiye’nin kendi geliştirdiği özgün, milli helikopterini de uçurmuş olacağız.” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer ihtiyaç sahibi makamların eğitim helikopteri ve hafif sınıf genel maksat helikopteri ihtiyacının karşılanması amacıyla başlatılan projede sözleşme 26 Haziran 2013 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI/TUSAŞ) arasında imzalandı.

Programda 6 ton sınıfında, çift motorlu, iki pilot ve 12 yolcu taşıma kapasiteli bir genel maksat helikopterinin tasarım, imalat, test, sivil ve askeri versiyonun tasarlanarak üretilmesi amaçlanıyor. Askeri pazarda uzun yıllardır kullanılan UH-1 serisinin yerini alacak helikopterin sivil modeliyle (VİP, ambulans, trafik kontrol) ilgili olarak kamu kuruluşları da gelişmeleri yakından takip ediyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.