Türk donanmasının emektar denizaltı avcısı: AB212

Türk donanmasının emektar denizaltı avcısı: AB212

Son günlerde yine Türk-Yunan çekişmesine sahne olan Ege Denizi’nde savaş gemileriyle birlikte yoğun şekilde kullanılan ve Türk Deniz Kuvvetleri bünyesinde 40 yıldır su üstü ve denizaltı savunma harbi ile keşif gözetleme görevlerini yerine getiren emektar AB212 helikopterlerini yakından tanıyalım.

Deniz Helikopter Filo Komutanlığı bünyesine 1977 yılında tek motorlu AB204B/AS helikopterlerinin yerine girmeye başlayan AB212 helikopterleri su üstü ve denizaltı savunma harbi ile keşif gözetleme görevlerini yerine getiriyor.

Tehdit su üstü ve sualtı unsurlarını arayıp bularak/baskı altına alma ve taşıdıkları silah yükü ile imha imkan kabiliyetlerine sahip olan helikopterler Mk44 ve Mk46 torpidoları ile Mk54 su bombasının yanı sıra Sea Skua güdümlü mermisi kullanabiliyor. İlk Sea Skua güdümlü mermi atışını 19 Haziran 1990 günü gerçekleştiren helikopterin aviyonik donanımları ve telsiz sistemi yenilendi. AB212’lere Helikopter İz Aktarım Sistemi (HELİS) ve GPS gibi sistemler entegre edildi.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde hizmet veren 11 adet AB212 helikopterlerinin önümüzdeki dönemlerde peyderpey hizmetten çıkarılması planlanıyor.

Teknik Özellikleri:
Uzunluk: 12.92 metre
Helikopter pervanesi çapı: 14.60 metre
Yükseklik: 4.40 metre
Hız, Menzil: 196 km/h, 667km
Mürettabat: 3
Silah Sistemleri:
Torpido: 2 x Mk 44 & MK46
Füze: 2 x Sea Skua
Sensörler:
Radar: Sea Spray Mk 3
Sonar: ASQ-18

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.