Derin vadilerin savaşçısı: Cobra

Derin vadilerin savaşçısı: Cobra

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde uzun yıllardır terörle mücadele kapsamında çetin dağlar ve derin vadilerde görev yapan ve yapmaya devam eden AH-1 Cobra helikopterleri teröristlere göz açtırmıyor.

1980’lerin ikinci yarısından itibaren artan terör olaylarından dolayı ‘taarruz helikopteri’ ihtiyacı arttı ve ABD ile başlatılan görüşmeler sonrasında Cobra alımına karar verildi. 1990-94 yılları arasında 10 adet AH-1W Süper Cobra Kara Kuvvetleri envantere girdi. Çift motorlu, yüksek performanslı bu helikopterler operasyonlar da gösterdikleri başarı ile kısa sürede bölücü terör örgütü PKK mensuplarının korkulu rüyası haline geldi.

Tek motorlu Cobra’lar geliyor

Türkiye’nin acil ihtiyaç belirtmesine rağmen 1993 yılından itibaren ABD’den tek motorlu, daha düşük performanslı yedeklerle birlikte 36 adet ikinci el olarak hibe yardımıyla alınan ve sonradan modernize edilen AH-1P/S helikopterleri Kara Kuvvetleri’nin envanterine girdi.

114 milyon dolara 3 Cobra

Türkiye’nin uzun yıllar ek AH-1W talebi ise ABD tarafından yerine getirilmedi. Sonunda, ABD Deniz Piyadeleri (USMC) stoklarından 114 milyon dolar bedelle satın alınan üç AH-1W Süper Kobra tipi helikopter 2012’de Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait C-5 Galaxy tipi geniş gövdeli nakliye uçağı ile Ankara/Akıncı 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’na getirildi. Helikopter 2013 yılının başında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına girdi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.