Aselsan “Milkar-5A5” TSK envanterinde

Aselsan “Milkar-5A5” TSK envanterinde

ASELSAN tarafından üretilen Aktif/Pasif Konvoy Koruma Sistemleri (MİLKAR-5A5) Kirpi Mayına Karşı Kısmi Korumalı Zırhlı Araçlara entegre edildi. Sistemlere ilişkin kabul muayene ve performans başarı ile tamamlandı ve sistemler TSK envanterindeki yerlerini aldı.

ASELSAN Dergisi’nin Aralık sayısında yer alan habere göre, Aktif karıştırma yeteneğinin yanı sıra Reaktif karış­tırma algoritması sayesinde tehdit sinyallerini alıcı birim ile tespit ederek sistem çıkış gücünün büyük kısmını doğrudan bu frekans(lar)a yönlendirerek çok daha yüksek etkinlik mesafelerine ulaşabilen sistem, TSK envanterinde yer alan diğer tüm karıştırma sistemlerinden üstün özelliklere sahip. Bir Aktif Karıştırma Sistemi’nin, bir Reaktif Karıştırma Sistemi ile aynı etkinlik değerini elde edebilmesi için yaklaşık 1000 kat daha fazla RF güç yayması gerekmektedir.

MİLKAR-5A5 Aktif/Pasif Konvoy Koruma Sistemi, TSK envanterindeki ilk ve tek Reaktif Karıştırma/Köreltme Sistemi olmakla birlikte, dünya çapında da sayılı sistemlerden biri olma özelliği taşımaktadır. Literatürde, bu sistemin ulaştığı bu denli kısa sürelerde “tespit” işlevini tamamlayan diğer bir sisteme rastlanmadı.

Sistemde tespit edilen frekansların konum ilişkili kaydı ve “Görev Sonrası Analiz” imkanı yeteneği bulunmakta­dır. “Tespit” fazlarında konum ilişkili kaydı alınan aktif frekansların görev ertesi incelenmesi ile istihbarat bilgi­sine de ulaşılmaktadır.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.