Hindistan yarım milyar dolara obüs alıyor

Hindistan yarım milyar dolara obüs alıyor

BAE Systems, yabancı askeri satış kapsamında ABD ve Hindistan hükümetleri arasında imzalanan 542 milyon Dolarlık bir sözleşme ile, Hindistan Ordusu için 145 adet M777 obüsünün satışını yapacak.

Hindistan, dünyanın en hafif 155 mm’lik çekili obüsleri arasında yer alan BAE üretimi M777A2 sistemlerinden alıyor. 542 milyon dolar değerindeki sözleşme ABD ve Hindistan hükümetleri arasında imzalandı. Sözleşmeye göre teslimatlar 2017 yılı Haziran ayında başlayacak.

Satış, obüslerin yanı sıra parça, teçhizat, eğitim, dökümantasyon, teknik yardım, bakım ve lojistik destek paketini de içeriyor. 30 km menzile sahip olan obüs sistemi M982 Excalibur GPS Güdümlü mühimmat ile 40 km öteden hedefi yaklaşık 10 metre yarıçapındaki hata payıyla vurabiliyor.

Öte yandan, BAE Systems ile ABD Kara Kuvvetleri’ne bağlı Picatinny Arsenal Araştırma Merkezi M777A2 Obüsünün menzilini iki katına çıkarmak için M777ER adlı bir proje üzerine çalışıyor. Namlu uzunluğunun 1.8m uzatılarak menzilinin iki kat artış ile yaklaşık 70km’ye uzatılması hedefleniyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.