SSM’den ilave “ASELPOD” siparişi

SSM’den ilave “ASELPOD” siparişi

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile ASELSAN arasında “ASELPOD Hedefleme Podu” ile ilgili olarak toplam bedeli 25,8 milyon dolar olan ek sözleşme imzalandı.

ASELSAN’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile ASELSAN arasında “ASELPOD Hedefleme Podu” ile ilgili olarak toplam bedeli 25 milyon 806 bin 300 dolar olan ek sözleşme imzalandığı belirtildi.

Sözleşme kapsamında teslimatların 2017-2018 yılları içinde gerçekleştirileceği bildirildi.

Öte yandan Aselsan bir yurt dışı müşteri ile ASELPOD Elektro-Optik [EO/IR] Hedefleme Sistemi teslimatına yönelik olarak 10 Haziran 2016 tarihinde yaklaşık ABD$25 Milyon değerinde bir sözleşme imzalamıştı.

ASELPOD GECE OPERASYONLARINDA KOLAYLIK SAĞLAYACAK

Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan F-4E/2020 ve F-16 savaş uçaklarının hedefleme podu ihtiyacı kapsamında 2006 yılında Aselsan tarafından geliştirilen AselPod, uçakların gece görüş, lazerle işaretleme, hedef bulma ve bombalama hassasiyeti gibi kabiliyetlerini en üst düzeye çıkaracak, gece operasyonlarında pilotlara büyük kolaylık sağlayacak.

AselPod, he­de­fin ye­ri­ni, ro­ta­sı­nı ve hı­zı­nı çok has­sas ola­rak tes­pit ede­bil­iyor. Ken­di­si­ni plat­form ile uçuş sı­ra­sın­da oto­ma­tik ola­rak hi­za­lar, ya­pı­sal es­ne­me­le­rin he­def ko­or­di­na­tı tes­pi­tin­de­ki olum­suz et­ki­le­ri­ni or­ta­dan kal­dı­rır.

ÇOKLU HEDEF TAKİP

2.35m uzunluğunda, 43cm genişliğinde ve 235kg ağırlığındaki AselPod, kızılötesi veya gündüz kamerası [siyah beyaz] videolarında aynı anda sekiz hedefe kadar Nokta ve Alan izlemesi yapabiliyor.

Azami menzili 55 km olan AselPod 25km menzilden lazerle hedefi işaretleyebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.