Malezya’da bir Türk ailesi FNSS

Malezya’da bir Türk ailesi FNSS

Türkiye’nin tek kalemde yapılan en büyük savunma sanayii ihracat sözleşmesi; Malezya 8×8 TTZA projesi seri üretim süreci, başarıyla devam ediyor.

PARS 8×8 TTZA’nın bir versiyonu olan AV-8 GEMPITA Malezya Ordu’sunun teknik isterleri doğrultusunda tasarlandı. 12 değişik konfigürasyonda üretilecek olan AV-8′ lerin seri imalatı, teknoloji transferi kapsamında Malezya’da gerçekleştiriliyor.

DEFTECH Pekan fabrikasında çalışmalarını sürdüren FNSS personeli bu sürece büyük katkı sağlıyor.

av8 fnss savunma ve teknolojiPARS SINIRLARI ZORLUYOR

Türkiye ve dünyanın önde gelen kara araçları üreticisi FNSS tarafından geliştirilen PARS 8X8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı 30.000 kg azami ağırlığa sahip. Dizel motorla donatılan ve 100 km/s hıza ulaşabilen araç %60 dik, %30+ yan eğimde hareket edebilmekte, 70 cm yüksekliğinde dik engel ve 200 cm uzunluğunda hendek geçebilmektedir.

Motor yerleşimi ve gözetilen dengeli tasarım sayesinde araç, birbirine çok yakın aks yüklerine sahiptir. Bu tasarım yaklaşımı; araca gevşek ve yumuşak zeminde dahi rahat hareket edebilme, yüksek hızlarda artan yol tutuşu ve kısa frenleme mesafesi gibi kabiliyetleri kazandırmıştır. 8X8 sürüş özelliğine sahip aracın tüm aksları gerektiğinde kilitlenebilmektedir. Merkezi teker şişirme sistemin yeteneği, farklı arazi koşullarında sürücüye lastik basınçlarını ayarlama imkanı verir.

saber pars savunma ve teknolojiAmfibi bir araç olan PARS 8×8, iki adet su jeti ile suda 8 km/s hıza çıkabilmektedir.

Aracın ön kısımında bulunan iki kişilik sürücü kabini ve 230° yatay görüş açısı, yüksek sürüş güvenliği ve konforu sağlamaktadır. Geniş cam periskopları, aracın ön ve arkasında konumlanmış gece ve gündüz kameraları, sürücü ve komutana daha geniş görüş alanı vermektedir.

700 km üzerinde menzili olan PARS 8×8, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahiptir. Acil durumlara karşı zırh altında yedek yakıt tankı mevcuttur. Tekerleklerin içine yerleştirilen katı diskler, patlak lastikle yol alabilme imkanı sağlar. Araç önünde 13 ton kapasiteli bir kurtarma vinci bulunmaktadır.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.