FNSS’ten tank dünyasına yeni oyuncu

FNSS’ten tank dünyasına yeni oyuncu

Türk kara araçları sektörünün önde gelen firmalarından FNSS Savunma Sistemleri Ekim-Kasım 2016 aylarını kapsayan faaliyetlerini yayınladığı bültenle paylaştı.

FNSS ve Endonezya’nın en büyük savunma şirketi PT. Pindad firması, muharebe alanına yeni bir soluk getirecek orta ağırlık sınıfı tank çözümleri MMWT (Modern Medium Weight Tank / Modern Orta Ağırlık Sınıfı Tank)’nin konsept tasarımını, 2-5 Kasım tarihlerinde, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen Indo Defence 2016 fuarında tanıttı.

Konsept tasarımın tamamlanmasıyla birlikte, MMWT’nin ilk prototiplerinin üretim çalışmaları da başlamış durumda. Türkiye ve Endonezya arasında, MMWT’nin geliştirilmesine yönelik projenin başlatılmasına ilişkin imzalar, 2014 yılında atılmıştı.

Modern muharebe sahasında ortaya çıkan yeni tehditlere cevap vermek üzere geliştirilen MMWT, silahlı kuvvetlere, bir dizi yeni kabiliyet kazandıracak. Ana muharebe tankı (AMT)’na göre daha hafif ve daha küçük boyutlarda olan MMWT; AMT’lerin,özellikle ağırlıkları nedeniyle görev yapamadığı arazi koşullarında ve yine ağırlıkları nedeniyle AMT’lerin kullanamadığı köprü gibi altyapıların bulunduğu coğrafi bölgelerde, önemli bir kuvvet çarpanı olacak. MMWT’nin muharebe alanında asıl farkını ortaya koyacağı görevler ise:

  • Çok farklı çevresel ortamlarda savaşabilme, çok çeşitli hedefler üzerine kısa, orta veya uzun mesafede ateş gücü uygulayabilmesi.
  • Piyadenin yakın desteğinden, zırh yok edici görev üstelenebilmeye kadar ateş gücünün geniş bir yelpazede kullanılabilmesi.
  • Ateş desteğini çok hızlı şekilde çok kısa zamanda sağlayabilmesi ve bilinen savaş tehditlerine karşı yeterli koruma seviyesi sağlaması.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.