Çek ordusu Pandur ve Titus ile güçlenecek

Çek ordusu Pandur ve Titus ile güçlenecek

Mevcut zırhlı araçlarını yenileriyle değiştirmek isteyen Çek Cumhuriyeti, Pandur ve Titus almayı planlıyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesinden sonra son yıllarda savunma bütçesini arttırarak ordusunu modern sistemler ile donatmaya çalışan Çekler, bu kapsamda 20 adet Pandur 8×8 ve TITUS 6×6 zırhlı personel taşıyıcı almayı planlıyor.

Fransız savunma sistemleri firması NEXTER tarafından tasarlanan ve üretilen TITUS 6×6 çok maksatlı zırhlı personel taşıyıcı araç muharebe destek, personel nakli, komuta kontrol ve keşif görevlerinde kullanılabiliyor.

27 ton ağırlığa, 7.55 m uzunluğa, 2.55 m genişliğe ve 2.73 m yüksekliğe sahip olan araç 3 mürettebat ile tam teçhizatlı 12 askeri taşıyabiliyor.

İçindeki personeli 150 kg’lik patlayıcıya karşı koruyabilen TITUS 7.62mm, 12.7mm veya 20mm Uzaktan Kumandalı Silah İstasyonlarının yanı sıra 40mm’lik bomba atar ile donatılabiliyor.

14 PERSONEL TAŞIYOR

Avusturyalı şirket Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeuge firmasınca geliştirilen Pandur 8×8, 20 ton ağırlığa, 7.50 m uzunluğa, 2.67 m genişliğe, 2.08 m yüksekliğe sahip. 14 personel taşıyabilen araç personel nakli, komuta kontrol ve keşif görevlerinde kullanılabiliyor. Araca 30mm’ye kadar silah kuleleri de entegre edilebiliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com 

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.