Parslar 7/24 görevinin başında…

Parslar 7/24 görevinin başında…

Diyarbakır’daki 8. Ana Jet Üs Komutanlığına bağlı 181’inci Filo Komutanlığı’nın girişindeki “Derinliğinde her gecenin uçar Parslar alçak / Sönmesin diye bu şafaklarda yüzen Al Sancak!” beyitinin ışığında Parslar 7/24 görevinin başında…

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Pars Filo’ya ait uçaklar sahip oldukları yeni nesil aviyonik sistemler ve modern mühimmatlarla terörle mücadele ve koalisyon harekâtı kapsamında gerçekleştirilen hava harekâtlarında tüm hava şartlarında gece/gündüz kesintisiz başarıyla görev yapıyor.

PARSLAR KESKİN GÖRÜYOR

Yeni nesil F-16 Blok 50+ 2015 yılı ikinci çeyreğinden itibaren  envanterine katan Pars Filo, uçakların sahip olduğu gövdeye monteli harici yakıt tankları, modern aviyonik ve elektronik sistemler sayesinde uzun menzilli harekat yapma kabiliyetine kavuştu.

Gece veya kötü hava şartlarında hassas görüş imkanı veren AN/AAQ-13 LANTIRN ER ile lazer işaretleme sistemi Sniper AN/AAQ-33 podunu kullanan F-16 Blok 50+ uçakları bu sayede belirlenen hedefleri tam isabetle vurabiliyor.

SURİYE UÇAĞINI VURDU

Terörle mücadele kapsamında yurtiçi ve Kuzey Irak’a düzenlenen hava operasyonlarına katılan 181. Filo Temmuz 2015’de Suriye’deki DAEŞ terör örgütüne ait hedefleri imha etmişti.

Bunun yanı sıra, Türkiye-Suriye sınırında gerçekleştirilen hava devriye görevinde bulunan Pars Filoya bağlı uçakların pilotları, Türk hava sınırını ihlal eden ve ikazlara rağmen bölgeden uzaklaşmayan Suriye’ye ait Mig-23 savaş uçağını da Mart 2014’de angajman kuralları kapsamında düşürmüştü.

Fotoğraf: AIM-120 AMRAAM, AIM-9 Sidewinder, GBU-10 Lazer Güdümlü Bomba, LANTIRN ve Sniper podları ile donatılmış 181. (PARS) Filoya ait F-16C Block 50+ uçağı görev uçuşunda…

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.