T129’un saldırı gücü “MİLDAR” ile artacak

T129’un saldırı gücü “MİLDAR” ile artacak

Meteksan’ın ATAK Helikopterlerinin arama/takip ve atış yeteneklerini artırması amacıyla geliştirdiği MİLDAR atış kontrol radarında kritik bir aşama daha geride kaldı.

Muhammet METİN/defenceandtecnology.com

Meteksan Savunma sosyal medya hesabından,”Tamamen milli olarak geliştirilen MİLDAR atış kontrol radarının ATAK Helikopteri’ne entegrasyonuna yönelik çalışmalarda sona gelinmiştir.” bilgisini paylaştı. İlk teslimatların ise 2017 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

SSM ile METEKSAN arasında 28 Haziran 2013 tarihinde imzalanan sözleşme ile yürürlüğe giren Milimetre Dalga Radarı Geliştirilmesi Projesi ile ATAK Helikopteri hedef tespit ve takip fonksiyonu ile arazi profili oluşturma özelliğine sahip olacak. Radar aynı anda birçok hedefin takibini gerçekleştirebilecek. Kötü hava ve zorlu arazi koşullarında pilota seyrüsefer desteği amacıyla arazi yükseklik bilgisi verebilecek. MİLDAR, çoklu hedef angajmanı ile taarruz helikopterlerinin saldırı ve beka gücünü arttıracak. Radar aynı zamanda düşük algılama özelliğine de sahip olacak.

RADARIN YERİ GÖRÜŞÜLÜYOR

MİLDAR radarı ilk etapta helikopterin kanat altına entegre edilmesine rağmen Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Meteksan arasında son aşamada helikopterin rotorunun üzerine mi ya da kanat altına mı entegre edilmesi noktasında görüşmeler sürüyor.

MİLDAR TESTLERDE 28 KM’DEN TESPİT

MİLDAR milimetrik dalga radarı ile gerçekleştirilen testlerde ise 28 kilometre menzile kadar hedef tespiti yapıldı. Bu menzil ABD’li Lockheed Martin/Northrop Grumman firmalarının işbirliğiyle geliştirilen Apache taarruz helikopterlerinde kullanılan Longbow radarında 8 ile 12 km arasında değişiyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.