TSK ‘Sakarya’ ile hassas vuracak

TSK ‘Sakarya’ ile hassas vuracak

ROKETSAN tarafından geliştirilen güdümlü topçu roketi TR-122G, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek.

Muhammet METİN/defenceandtechnology 

Roketsan geçtiğimiz günlerde TSK’ya teslim ettiği 120 km menzile sahip güdümlü topçu roketi KASIRGA-G’nin ardından şimdi de “Sakarya” Çok Namlulu Roketatar platformunda kullandığı 122 mm topçu roketlerinin güdümlü versiyonunu hizmete sokmaya hazırlanıyor.

İlk kez Polonya’da düzenlenen 23’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı MSPO 2016’da tanıtılan TR-122G, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yanı sıra Azerbaycan ile Birleşik Arap Emirlikleri envanterinde de yer alan klasik 122 mm.lik Çok Namlulu Roketatar Silah Sistemlerinin güdümlü versiyonudur.

Roketsan TR-122G güdümlü roket savunma ve teknolojiilk test atışları geçtiğimiz aylarda başarıyla gerçekleştirilen TR-122G, 25km+ mesafedeki bir hedefi 3 metre sapma ile vurdu. Roketlerin azami menzili ise 40 kilometrenin üzerindedir. INS/GPS güdüm-kontrol sistemine sahip TR-122G Güdümlü Roketlerinin burun kısmında yer alan kontrol kanatçıkları sabittir.

roketsan tr-122g güdümlü roket savunma ve teknoloji2017 yılına kadar test sürecinin tamamlanması ve seri üretime hazır hale getirilmesi beklenen TR-122G roketlerinin aynı yıl Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.