Polise “ATAK” alınacak!

Polise “ATAK” alınacak!

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne terörle mücadele kapsamında T129 ATAK Helikopterlerinin alınması amacıyla çalışma başlatıldı.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Son yıllarda yurtiçinde artan terör olaylarının yanı sıra Irak ve Suriye’de meydana gelen hadiseler kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığına T129 ATAK Helikopterinin alımı gündemde.

Bir yıla yakın bir süredir EGM tarafından gündeme alınan ağır silahlardan arındırılmış dokuz adet T129 ATAK Helikopterinin tedarikine yönelik sözleşme görüşmeleri sürüyor.

Alımı planlanan helikopterlerin özellikle Polis Özel Harekat’ın kırsalda gerçekleştirdiği operasyonlarda acil ihtiyaç duyduğu yakın hava desteğine bu sayede kavuşması hedefleniyor.

Öte yandan, Avrupa Birliği tam üyelik sürecinin önemli fasıllarından biri olan “Adalet, Özgürlük, Güvenlik” faslı kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sınır güvenliği görevini ele alması planlandığından silahlı helikopterlere ihtiyaç duyulacağı yetkililer tarafından öngörülüyor.

Tedarik edilecek helikopterlerin yeni üretim mi ya da Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde yer alan T129A Erken Duhul Helikopterlerinin EGM bünyesine kaydırılması şeklinde mi olacak hususu da asker ve sivil yetkililer arasında görüşülüyor.

ACİL İHTİYAÇ İÇİN ÜRETİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin acil ihtiyacı kapsamında, mevcut ATAK projesine ek olarak 2010’da 9 adet T129 alımına karar verilen Erken Duhul Helikopterleri T129A EDH yakın hava desteği görevleri için tasarlandı. Silah sistemleri  76 adet 70mm’lik güdümsüz roket, TM179B taretine oturtulmuş 500 mühimmat kapasiteli 20mm Gatling topu ile donatıldı.

İki mürettebatlı helikopter, her biri 1.360 hp gücünde olan 2 adet LHTEC CTS800-4ATurboshaft motoruna sahip. En fazla 288 km/saat hıza ulaşabilen helikopterin maksimum kalkış ağırlığı ise 5 bin kilogram. Menzili ise 556km.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.