TSK’ya ‘Fırtına 2’ler geliyor

TSK’ya ‘Fırtına 2’ler geliyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en önemli ateş güçleri arasında yer alan ve terör örgütlerine karşı aktif olarak kullanılan T-155 Fırtına Obüslerinin yeni modeli üretilecek.

Muhammet METİN/defenceandtechnology 

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından terör örgütlerine karşı düzenlenen harekatlarda başta Doğu/Güneydoğu olmak üzere Kuzey Irak ve son olarak Suriye’de başarılı bir şekilde kullanılan Fırtına Obüsleri yeni modelinin üretimi konusunda Sakarya’nın Arifiye ilçesindeki 1’inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’nda çalışmalara başlandı.

Fırtına 2 olarak adlandırılan yeni modelin atış hızı ve menzili artacak. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın yeni isteklerine göre üretilecek olan obüsler daha gelişmiş sistemlerle donatılacak ayrıca obüslerin üzerinde Aselsan ürünü SARP Silah Sistemi de yer alacak. Yeni obüslerin üretimine 2017 yılında başlanılacak.

t-155 fırtına obüsü savunma ve teknoloji40 km etkili menzili olan T-155 Fırtına Obüsünün toplam ağırlığı 47 ton. NATO standardı her cins 155 mm obüs mühimmatını kullanabilen Fırtına, 48 adet mühimmatı taşıma kapasitesine sahip. Kule ve gövdesi kaynaklanmış çelik zırh plakalar ile kaplanan obüs, 14,5mm zırh delici mermi ve 155 mm mühimmatın parça tesirine karşı balistik koruma sağlayabiliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.