Savunma sanayinin yeni oyuncusu “KATMERCİLER”

Savunma sanayinin yeni oyuncusu “KATMERCİLER”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından 3’üncü kez gerçekleştirilen savunma sanayi ve iş geliştirme platformu High Tech Port by MÜSİAD fuarında Katmerciler, yüksek balistik ve mayın koruma seviyesine sahip, 4×4 taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracı HIZIR’ın lansmanını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle yaptı.

Türk savunma sanayinin yeni oyuncularından Katmerciler, 9-12 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen 3. High-Tech Port by MÜSİAD fuarında yeni zırhlı muharebe aracı HIZIR, KHAN ve Türkiye’de kendi kategorisinin ilk örneği olan kompozit seramik bazlı ileri teknolojinin kullanıldığı “NEFER Zırh Sistemi” ile katılımcılar tarafından yoğun ilgi ile karşılandı.

musiad katmercilerSavunma ve Teknoloji’nin sorularını yanıtlayan Katmerciler İcra Kurulu Başkanvekili Furkan Katmerci: “Biz 1985 yılında beri araç üstü ekipmanların üretimi noktasında çalışmalar yürütüyoruz. Müşterilerimizin isteğine göre boş halde aldığımız araçların tasarım ve üretimini yapıp itfaiye, Kanal Açma Araçları, Kurtarma Araçları, Su ve Yakıt Tankeri ve vidanjörlere dönüştürüp kullanıcıya teslim ediyoruz. 31 yıldır bu alanda edindiğimiz kabiliyet ile satışlarımızın yüzde 65’ini yurtdışına gerçekleştiriyoruz.  2010 yılında halka açıldıktan sonra şirket olarak kendimize hedefler belirledik.

katmerciler tomaSon on yılda Türkiye savunma sanayii alanında büyük bir ilerleme kaydetti.  80 milyonluk Türkiye’de bu tarz araçları üreten 4 yada 5 firma var. Bu sayı yetersiz, bu sebeple Katmerciler olarak taşın altına elimizi değil gövdemizi koyalım dedik ve ilk başta Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) üretimi ile işe başladık. 2010 yılından beri TOMA’ları üretiyoruz ve şuan yüzde 75 pazar payına eriştik. Bu üretimden sonra Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’ndan aldığımız “Ar-Ge Üretim Merkezi” sertifikası ile Türkiye’de 239’uncu Ar-Ge merkezi olduk. Ve ondan sonra zırhlı personel taşıyıcıların tasarım ve üretiminde hızlanmaya başladık.

katmerciler hızır 4x4 aracıSon üç yılda bağımsız süspansiyonlu kendi tasarımımız olan ve ileriki dönemlerde silahlı kuvvetler ve emniyet güçlerimizin hizmetine sunacağımız  yerli aracımız “HIZIR”ı ürettik ve fuarın ilk gününde Cumhurbaşkanımızın katılımıyla açılışını gerçekleştirdik.”

Katmerci, “Hem Türkiye hem de dünyada ortalama 20-25 aracı inceledikten sonra HIZIR’ı tasarladık. Amacımız bu aracın ülkemizin yanı sıra yurtdışına da satışını yapmak. Şuan aracın yol ve patlatma testleri devam ediyor. Testlerin tamamlanmasının ardından aracı kurumlara sunacağız. Ayrıca seri üretim noktasında da tüm çalışmalarımızı yaptık.”

katmerciler hızır 4x4 svtFurkan Katmerci son olarak,” Türkiye’nin etrafına baktığımızda bir ateş çemberi var, terörle mücadelemiz en az 30 yıldır sürüyor. Bu nedenle güvenlik güçlerimizin ihtiyaçları noktasında üzerimize ne düşüyorsa yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

katmerciler hızır 4x4 svtHIZIR GÖREVE HAZIR

HIZIR 4×4 konfigürasyonunda güvenlik güçlerinin operasyonel ihtiyaçlarına uygun olarak şirketin kendi Ar-Ge Merkezinde geliştirdiği, NATO standartlarında, dokuz personel kapasiteli, yüksek balistik, mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı koruma seviyesine sahip zırhlı taktik tekerlekli bir araç. Türk Savunma Sanayindeki sınıfının en yüksek motor gücüne sahip, kırsal ve kentsel alanlardaki yoğun çatışma koşulları altında yüksek performans gösterecek şekilde tasarlanıp geliştirilmiş bir muharebe aracı.

Komuta kontrol aracı, KBRN aracı, silah taşıyıcı araç (çeşitli silah sistemlerinin kolay entegrasyonu), ambulans aracı, sınır güvenliği aracı, keşif aracı olarak çeşitli konfigürasyonlar için çok yönlü, düşük maliyetli ve kolay bakım sağlayan bir platform araç görevini ifa ediyor.

katmerciler nefer zırh sistemiNEFER ZIRH SİSTEMİ HİGH TECH PORT’TA

Katmerciler’in yine ilk kez fuarda tanıttığı, 4×4 zırhlı komuta ve devriye aracı üzerine uygulanan “Nefer Zırh Sistemi” de şirketin sektöre sunduğu yenilikler arasında. Türkiye’de kategorisinin ilk örneği olarak, nefer zırh sistemiyle zırhlanmış, 4×4 zırhlı komuta ve devriye aracı Jeep, Katmerciler standında görülebiliyor. Bu zırhlama sistemi, 4×4 off-road özelliklerine sahip araçlar üzerine, hem kırsal hem de şehir içi kullanım için optimize edildi. Üstün mobilite ve tepki hızıyla sınıfında eşsiz bir yere sahip olan bu nitelikteki araçlar, her türlü zemin ve iklim koşulunu sorunsuzca göğüsleyebilmektedir.

katmerciler nefer zırh sistemiBu zırhlama sisteminde, araca özel, son teknoloji kompozit ve seramik bazlı malzeme sistemi geliştirilmiş olduğu için performansından neredeyse hiçbir kayba uğramayan araç tam yüksek koruma sınıfına sahip hale geliyor. Bir diğer ifadeyle, nefer zırh sisteminin aracı ağırlaştırmaması sayesinde, muadillerine göre manevra kabiliyeti çok daha yüksek ve aynı zamanda konforlu bir zırhlı araç ortaya çıkıyor.

katmerciler khan zptZPT AİLESİNİN İLK ÜYESİ

KHAN, Katmerciler’in NATO standartlarında geliştirdiği, balistik korumalı ve el bombalarına karşı yüksek güvenlik sağlayan, 4×4 taktik tekerlekli zırhlı personel taşıyıcı ailesinin ilk üyesi. Dokuz personel taşıma kapasiteli. Hızlı, dinamik, çok yönlü, bakım kolaylığı olan, Toyota Land Cruiser şasisi üzerinde, yüksek balistik koruma sağlayan monokok zırh çeliği gövdeye sahip.

katmerciler khan zptAraç, kırsal ve kentsel her türlü iklim koşullarında operasyonlar için iç güvenlik güçlerinin tüm gereksinimlerini karşılayabilme özelliğine sahip.

EMNİYETİN GÜVENLİ DOSTU

Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA), sürekli Ar-Ge çalışmaları ile geliştirilen balistik koruma seviyeleriyle dünya çapında birçok ülkeye ihraç ediliyor. Araç kabini, yan camlar ve ön camlar da dahil olmak üzere çeşitli balistik koruma seviyelerinde üretiliyor. Şirketin, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı için son beş yıldır TOMA’ların pek çoğunun altında imzası bulunuyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.