FNSS modern tankını Endonezya’da sergiliyor

FNSS modern tankını Endonezya’da sergiliyor

FNSS Savunma Sistemleri ve Endonezyalı PT Pindad firması, muharebe alanına yeni bir soluk getirecek orta ağırlık sınıfı tank çözümleri MMWT (Modern Medium Weight Tank / Modern Orta Ağırlık Sınıfı Tank)’nin konsept tasarımını, 2-5 Kasım tarihlerinde, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen Indo Defence 2016 fuarında tanıtıyor.

FNSS ve PT Pindad, MMWT geliştirme projesine yönelik 2014 yılında attıkları imzanın ardından, konsept tasarımının tamamlanmasıyla birlikte, MMWT’nin ilk prototipinin üretimine de başladı.

Modern muharebe sahasında ortaya çıkan yeni tehditlere cevap vermek üzere geliştirilen MMWT, silahlı kuvvetlere, bir dizi yeni kabiliyet kazandıracak. Ana muharebe tankı (AMT)’na göre daha hafif ve daha küçük boyutlarda olan MMWT; AMT’lerin, özellikle ağırlıkları nedeniyle görev yapamadığı arazi koşullarında ve yine ağırlıkları nedeniyle AMT’lerin kullanamadığı köprü gibi altyapıların bulunduğu coğrafi bölgelerde, önemli bir kuvvet çarpanı olacak. MMWT’nin muharebe alanında asıl farkını ortaya koyacağı görevler ise:

  • Çok farklı çevresel ortamlarda savaşabilme,çok çeşitli hedefler üzerine kısa,orta veya uzun mesafede ateş gücü uygulayabilmesi.
  • Piyadenin yakın desteğinden, zırh yok edici görev üstlenebilmeye kadar ateş gücünün geniş bir yelpazede kullanılabilmesi.
  • Ateş desteğini çok hızlı şekilde çok kısa zamanda sağlayabilmesi ve bilinen savaş tehditlerine karşı yeterli koruma seviyesi sağlaması.

fnss-mmwt tankMMWT, bu görevleri yerine getirebilmek için, etkili bir ana silahı, ilk atışta vuruş ihtimalini arttıran bir atış kontrol sistemi ile birleştirecek. Hedeflerini, uzun menzilde ateş altına alabilecek MMWT, yakın mesafede ise ikincil silah olarak 7,62 mm makineli tüfek kullanacak.

Tasarımında dikkate alınan yüksek balistik koruma ve mayın koruması sayesinde beka yeteneği arttırılan MMWT, üstün hareket kabiliyetini ise arka kısma yerleştirilmiş güç paketine borçlu. Güç paketi, elektronik olarak kontrol edilen MMWT’nin süspansiyon sistemi ve çift pinli paletleri, aracın zorlu arazi koşullarında başarıyla görev yapabilmesini sağlayacak.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.