Otokar’ın araçları çölde tam not aldı

Otokar’ın araçları çölde tam not aldı

Otokar’ın Arma 6×6, Kaya II, Cobra II ve Cobra araçları, Kuzey Afrika ve Körfez bölgesi ülkelerinde kullanıcılarla birlikte test edildi.

Zorlu çöl koşullarında hareket kabiliyeti ve canlı atış testlerinin icra edildiği faaliyetlerde, Otokar tasarımı araçların sıcak iklim ve coğrafi koşullara uygunluğu kanıtlandı. Araçların dayanıklılık testlerinde gösterdikleri başarı, testleri gerçekleştiren ülkeler tarafından da beğenildi.

KAYA MAYINA KARŞI TASARLANDI

Mayına dayanıklı personel taşıyıcı araç olarak tasarlanan KAYA II, mayın ve kinetik enerjili mühimmatlara karşı koruma sunarken, her türlü arazi ve iklim koşulunda yüksek hareket kabiliyeti sağlıyor. Tek kabinden oluşan monokok gövdeli KAYA II komutan ve sürücü dahil on kişi taşıma kapasitesine sahip. 14,5 ton ağırlığındaki aracın menzili 800 km.

OTOKAR’IN ARMASI

ARMA 6×6 zırhlı muharebe aracı, sürücü ve komutan dâhil toplam 10 personel taşıyabilirken, 19 ton muharebe ağırlığına sahip. Aracın sağ ön tarafına yerleştirilmiş motoru sayesinde geniş iç hacme kavuşan zırhlıda, araç içinde ergonomik çalışma ortamı da sağlanmış bulunuyor. Balistik ve mayına karşı korumada etkin monokok gövde yapısı, mayına ve patlamaya karşı korumalı koltuk sistemleri ve Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer (KBRN) koruması ile mürettebatının güvenliği sağlayan ARMA, amfibi (yüzer) operasyon kabiliyetine de sahip bulunuyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.