Fransız askerine Alman tüfeği

Fransız askerine Alman tüfeği

Fransız ordusu, 1970’li yıllardan bu yana tercih edilen yerli malı piyade tüfeği “Famas”tan vazgeçerek, bunun yerine Almanların ürettiği “HK 416” tipi silahları kullanacak.

Fransız Savunma Sanayisinden (DGA) yapılan yazılı açıklamada, orduya piyade tüfeği alımı için açılan ihaleyi, “HK 416” modelinin üreticisi Alman Heckler & Koch Grubunun kazandığı bildirildi.

Almanların piyade tüfeği, gelecek yıldan itibaren kademeli olarak Fransız ordusunun envanterine dahil edilecek.

Açıklamada ihalenin maddi boyutuna ilişkin bilgi verilmedi ancak Fransız basınında, 100 bin tüfek ve teçhizatı için 300 milyon avro ödeneceği ifade edildi.

Alman şirketi, açılan uluslararası ihalede İtalyan Beratta’nin ürettiği “l’ARX160”, Alman-İsviçre Sig Sauer Grubunun “MCX”, Hırvat HS Produkt şirketinin “VHS2” ile Belçikalı FN Herstal Grubunun “Scar” tipi piyade tüfekleri ile yarışmıştı.

Ordu için 1970’li yılların başından itibaren “Famas” tüfeklerini üreten Saint Etienne kentindeki fabrikanın ise kısa bir süre sonra kapanması bekleniyor.

TÜRK ÖZEL KUVVETLERİ HK416 KULLANIYOR

Heckler&Koch tarafından üretilen ve ABD’li Colt firmasının M4 tipi tüfeği baz alınarak geliştirilen 5,56 mm çapındaki HK 416 dakika da 700-900 atış yapabiliyor. 3.56 kg ağırlığındaki tüfeğin etkili menzili 900 metre. Tüfeğin, ayrıca HK417 isimli 7.62x51mm NATO mermisi kullanan bir versiyonu da mevcut. Başta, ABD, Almanya, İngiltere ve İtalya gibi birçok ordu tarafından tercih edilen HK 416’lar Türk Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı birliklerce de kullanılıyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.