Ermeni ordusuna Rus İskender’i

Ermeni ordusuna Rus İskender’i

Ermenistan, Dağlık Karabağ sorunu nedeniyle Azerbaycan’la gerginliğin yeniden arttığı bir dönemde Rusya ile askeri işbirliğini arttırıyor. Ermenistan, bağımsızlığının 25. yıldönümü askeri töreninde ilk kez İskender-E füze sistemlerini sergileyecek.

Azerbaycan’ın işgal altında bulunan Dağlık Karabağ bölgesindeki toprakların bir bölümünü geri almasının ardından Ermenistan silahlanmaya hız verdi.

Mali kriz içinde bulunan Ermenistan, Rusya’dan İskender-M füze sisteminin ihraç versiyonu olan ‘E’ modelini tedarik etti. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra bağımsızlığını ilan eden Ermenistan’ın  bağımsızlık yıldönümü nedeniyle başkent Erivan’da 21 Eylül’de düzenlenecek resmigeçit öncesi provalarda bir İskender-E füze sistemi görüntülendi.

500km etkili menzili olan yüksek hareket, manevra kabiliyetine sahip ve sadece 20 dakikada operasyonlara hazır hale gelebilen İskender-M’nin aksine ihraç versiyonu İskender-E taktik füzelerinin menzili 280 km. 1 dakika içinde iki hedefi etki altına alabilen ve hem nükleer hem konvansiyonel başlık taşıyabilen füzelerin etki alanına Azerbaycan’ın büyük bir bölümü ile Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesi giriyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.