Mısır ikinci helikopter gemisine kavuştu

Mısır ikinci helikopter gemisine kavuştu

Fransa’nın Rusya için inşa ettiği ancak Ukrayna krizi yüzünden teslim etmediği ve Enver Sedat adını alan Mistral tipi gemilerden ikincisi Mısır’a teslim edildi.

Fransa’nın Rusya için yaptırdığı ancak Kırım’ın ilhak edilmesi sonrası satmaktan vazgeçtiği ‘Mistral’ tipi gemilerden ikincisi Atlantik kıyısındaki Saint Nazaire Limanı’nda düzenlenen bir törenle Mısırlı yetkililere verildi.

Mısır’ın eski cumhurbaşkanlarından Enver Sedat’ın adı verilen gemi gelecek hafta Fransız donanmasıyla katılacağı ortak tatbikatın ardından İskenderiye’ye ilk seferini yapacak. Mısır’ın yaklaşık 950 milyon Euro ödediği iki helikopter gemisini bir Suudi fonu sayesinde satın aldığı belirtildi. Fransa ilk gemiyi de Mısırlı yetkililere Haziran ayında teslim etmişti.

İki Mistral tipi helikopter gemisinin yapımı için Fransa ile Rusya arasında imzalanan sözleşme Ukrayna krizi nedeniyle geçen yıl feshedilmişti. Daha sonra da gemilerin satışı konusunda Mısır ile Fransa anlaşmıştı.

MİSTRAL 16 HELİKOPTER TAŞIYOR

Mistral sınıfı, batının en modern amfibik çıkarma gemileri arasında yer alıyor. Güvertesinde konuşlanan 16 adet on ton sınıfındaki helikopter dışında, 40 adet ana muharebe tankı, 4 çıkarma botu ve 450 tam teçhizatlı askeri de bünyesinde taşıyabiliyor. Mistral gemisi, çıkarma ve taarruz kabiliyetlerinin yanısıra, öz savunma maksatlı 2 x Simbad hava savunma füzesi, iki adet 30 mm Breda-Mauser topu ve dört adet 12.7 mm’lik makineli tüfeğe sahip.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.