Yürüyen Kale: Ejder Yalçın

Yürüyen Kale: Ejder Yalçın

Nurol Makina tarafından üretilen Ejder Yalçın 4×4 araçları Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde terörle mücadele kapsamında gerçekleştirilen operasyonlarda başarıyla görev yapıyor.

Ejder Yalçın, askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin meskûn mahal ve kırsal alanlarda dahil olmak üzere her türlü bölgede harekat ihtiyaçlarına cevap vermek üzere geliştirilen yüksek koruma ve hareket kabiliyetine sahip, harekât sahasında kendini kanıtlamış özgün bir platformdur.

4 ton taşıma kapasitesi ve özgün araç kontrol yazılımı sayesinde farklı faydalı yükler entegre edilebilmekte ve bu sayede Ejder Yalçın 4×4 platformu farklı uygulamalara yönelik olarak özelleştirilebilmektedir. Ejder Yalçın 4×4, yüksek torka sahip dizel motoru ve tam bağımsız süspansiyon sistemi ile yüksek arazi performansı sunuyor.

Ejder Yalçın’ın geliştirilmesi sırasında üstün bekâ (Araç & teker üstü, motor bölmesi yangın söndürme ve infilak bastırma sistemi, Acil durum tahliye kapakları, Ön ve yan camlarda koruyucu ızgaralar) özelliklerinin yanı sıra kullanıcının operasyonel ve ergonomik ihtiyaçları da göz önünde tutuldu. Böylece personelin güven içinde etkin bir görev yapması için ideal bir platform oluşturuldu.

Araç, değişik harekât ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler de (KBRN Keşif Aracı, Mayın/EYP Tespit ve İmha Aracı, Zırhlı Ambulans, Sınır Gözetleme ve Güvenlik Aracı, Hava Savunma Aracı ve Komuta Kontrol Aracı) sunuyor.

ÖZEL HAREKATIN YÜRÜYEN KALESİ

El yapımı patlayıcı, mayın, roket dahil her türlü bombaya karşı yüksek koruma sağlayan Ejder 4×4 zırhlı araçlar Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Siirt, Batman, Mardin, Van, Tunceli gibi terör eylemleri açısından “kritik” illerde başarıyla görev yapıyor.  Lastik altı ve gövdesi mayın, roket dahil tüm patlayıcılara karşı yüksek koruma sağlayan Ejder Yalçınlar bir tim (11 kişi) kapasiteli.

Yüzde 60 meyilli arazide tırmanabilen zırhlı aracın lastikleri patlak gider özelliği taşıyor. Ayrıca, tüm tekerlerde çift salıncaklı tam bağımsız süspansiyon sistemi de bulunuyor. 14 ton ağırlığındaki  araç 120 km hıza çıkabiliyor. Ejderin menzili ise 700 km.

FARKLI SİLAH SİSTEMLERİ İLE DONATILABİLİYOR

Silah kulesine monte edilen ağır makinalı tüfek ve bomba atar içeriden joystick kol ile ateşleniyor. Özel tim mensubu çatışmalarda kuleye çıkmadan içeriden hedefleri yaylım ateşine tutabiliyor. Kuleye; 12.7 ya da 7.62 mm. makinalı tüfek, 24 mm. uçaksavar ile 40 mm. bomba atar yerleştiriliyor. Kulede ayrıca sis havanları sistemi mevcut.

Araçta gece ve gündüz görüşlü optik kamera sistemi bulunuyor. Kameralara yansıyan hedefe joystick kolla nişan alınıp tam isabet sağlanıyor. 2 ila 10 kilometrelik alanı tarayabilen termal kameraların tesbit, teşhis ve tanıma özelliği bulunuyor. Öte yandan araç, farklı tür yakıt kullanabilmesinin (F34 , F54 ve diğer) yanı sıra -32°C ile +55°C sıcaklıkları arasında çalışabiliyor.

Müşteri ihtiyaçlarına göre araç;

 • İlave zırh ile arttırılabilir Balistik Koruma Seviyesi
 • Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) Koruma Sistemi
 • Merkezi lastik şişirme sistemi
 • Soğuk iklim koşulları için ön ısıtma sistemi
 • Motor ön ısıtma sistemi
 • Sağdan direksiyon
 • Göz yaşartıcı gaz dağıtım sistemi
 • Askeri GPS ve araç takip sistemi
 • İnfilak bastırma sistemi
 • Araç, teker üstü ve motor bölmesi yangın söndürme ve infilak bastırma sistemi
 • Sis havanları
 • Araç içerisinden kontrollü, güçlü projektör ve anons sistemi
 • Karartma sistemi,

gibi özellikler ile donatılabiliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com 

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.