Silahlı robotlar Rus ordusuna desteğe geliyor

Silahlı robotlar Rus ordusuna desteğe geliyor

Rusya, geleceğin savaşlarına hazırlıklarını sürdürüyor. Bu kapsamda Rus ordusu askeri personelle birlikte görev yapacak Silahlı İnsansız Kara Aracı Uran-9’u yıl sonuna kadar hizmete sokacak.

Rus Silahlı Kuvvetleri, Rus savunma şirketi Rosoboronexport tarafından birliklere destek vermesi amacıyla geliştirilen Uran-9 Silahlı İnsansız Kara Aracı’ndan 2016 yılı sonuna kadar 20 adet tedarik edecek.

URAN-9’UN ETKİN ATEŞ GÜCÜ

Uran-9 aracı, 30mm 2A72 otomatik top, 7.62mm makinalı tüfek ve ATAKA AT-9 Spiral-2 tanksavar sistemi ile donatıldı. Müşteri ihtiyaçlarına göre araca farklı silah sistemleri de entegre edilebiliyor. SACLOS radyo sinyalli güdüm sistemine sahip olan ATAKA tanksavar füze sisteminin azami menzili 8 km.

Lazer uyarı sistemi, hedef tespit, teşhis ve takip sistemleri ile donatılan Uran-9 İnsansız Kara Aracı özellikle terörle mücadele kapsamında gerçekleştirilen operasyonlarda askeri birliklere keşif ve yakın ateş desteği vermesi amacıyla geliştirildi. Uran-9, el yapımı patlayıcı ve mayınlı alanlarda birliklerin önünde hareket ederek can kayıplarını asgari seviyeye indirecek.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.