Rusya ‘Armata’ için imzayı attı

Rusya ‘Armata’ için imzayı attı

Rus ordusu beşinci nesil Ana Muharebe Tankı T-14 Armata’dan 100’ün üzerinde teslim alacak. Rusya Savunma Bakanlığı, Uralvagonzavod şirketi ile ilk sözleşmeyi imzaladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Uralvagonzavod şirketi ile 100’ü aşkın yeni nesil T-14 Armata muharebe tankının teslimatı için ilk sözleşmeyi imzaladı.
Moskova’da gerçekleştirilen Army-2016 Fuarı’nda konuşan Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Yuri Borisov, bakanlığın Rusya’nın dev silah üreticilerinden Uralvagonzavod şirketi ile 100’ü aşkın T-14 Armata tankı için sözleşme imzaladığını belirtti. Rus ordusuna ilk parti teslimatı yapılan tanklar test amaçlı olarak kullanılıyor.

TANK DÜNYASININ YENİ RUS EKOLÜ

Sovyet döneminden bu yana kullanılan tankların yerini alacak olan yeni nesil ana muharebe tankı “T-14 Armata Rus savunma sanayinin kabiliyetini gözler önüne seriyor.

Rus Uralvagonzavad firması tarafından geliştirilen T-14 Armata, hafif zırhı ve yüksek manevra kabiliyeti ile ön plana çıkan Rus Kara Kuvvetleri’nin ana vurucu gücü olan T-90 tanklarına göre daha güçlü zırh ve ateş gücüne sahip.

TANK 3 MÜRETTEBATLA KONTROL EDİLİYOR

T-14 Armata tankının gövdesi üç bölüme ayrılmış. Önde mürettebat, ortada insansız uzaktan kumandalı taret ve arkada ise motor bölümü bulunuyor.
T-14 Armata’nın en büyük özelliği ise taret’in otomatik olması. Bu sayede tank sadece 3 mürettebatla kontrol edilebiliyor. Mürettebatla taret ve arka bölüm arası zırhla ayrılıyor ve olası isabet alma durumlarında mürettebatın kaybı riski azalıyor. Mürettebat, termal kamera ve lazer sensorlarından gelen görüntüleri tank içindeki monitörden görebiliyor.

125 MM’LİK TOP 7 BİN METREDEN VURUYOR

Dakika da 10-12 atış yapabilen 125 mm’lik 2A46 yivsiz top 7 bin metreden hedefini vurabiliyor. Bunun yanında topdan lazer güdümlü füzelerde ateşlenebiliyor. Tank toplam 45 adet mermi taşıma kapasitesine sahip. Ayrıca, tank üzerinde hafif silah olarak 12,7 mm ve 7,62 mm makineli tüfek yer alıyor.

T-14 Armata isimli tanktan 2016’dan 2025’ye kadar 2.300 adet üretilmesi planlanıyor. 10,8 metre uzunluğunda, 3,5 metre genişliğinde ve 3,3 metre yüksekliğindeki tankın ağırlığı 50 ton. 90 km hız yapabilen tankın menzili ise 500 km.

Kaynak: defenceandtechnology.com 

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.