MPT-76’dan “Anakonda” operasyonu

MPT-76’dan “Anakonda” operasyonu

Türk Silahlı Kuvvetleri, Polonya’nın ev sahipliğinde ‘Anakonda-2016’ tatbikatına katıldı. TSK, bu tatbikatta ilk kez bir yurtdışı görevde Milli Piyade Tüfeği MPT-76’yı kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, NATO ülkeleri ve müttefik ülkelerle birlikte çalışabilme kabiliyetlerini geliştirmek maksadıyla, planlı tatbikat ve eğitim faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda; Anakonda-2016 Tatbikatı, Polonya Silahlı Kuvvetleri’nin ev sahipliğinde 06-17 Haziran 2016 tarihleri arasında stratejik, operatif ve taktik seviyede komuta yeri ve fiilî arazi tatbikatı şeklinde Polonya’da gerçekleştirildi.

MPT-76 İLK KEZ YURTDIŞI GÖREVİNDE

Türk Silahlı Kuvvetleri personeli Makine ve Kimya Endüstrisi ve Kalekalıp’ın ürettiği MPT-76 tüfeğini ilk kez uluslararası bir tatbikatta kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin piyade tüfeği ihtiyacının karşılanması amacıyla Makina ve Kimya Endüstrisi/Kalekalıp tarafından tasarımı yapılan ve üretimi gerçekleştirilen MPT-76 tüfeğinin  ağırlığı 4 kilo 200 gram etkili menzili 600 metre, dakikadaki atım sayısı ise 700 mermi.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.