İsrailli pilotlar F-35’in eğitimlerini “Lavi”den alacak

İsrailli pilotlar F-35’in eğitimlerini “Lavi”den alacak

İsrail Hava Kuvvetleri tarafından pilot eğitiminde kullanılmak üzere sipariş edilen 30 adet M-346 uçağının tamamı teslim edildi.

İleri jet eğitiminde kullanılan Douglas TA-4 Skyhawk uçaklarını emekli eden İsrail, yerine İtalyan Finmeccanica (Leonardo) şirketinin tasarımı olan M-346 uçaklarını 2012’de ihale ile seçmişti. Toplam maliyeti 1 milyar dolar olan proje İsrail Hava Kuvvetleri’nin, son M-346 “Lavi” jet eğitim uçağını teslim alması ile tamamlanmış oldu.

F-35 SAVAŞ UÇAKLARINA HAZIRLIK

İtalyan Finmeccanica (Leonardo) firması tarafından geliştirilen, yeni nesil M-346 ileri jet eğitim uçağı ilk uçuşunu 15 Temmuz 2004 yılında gerçekleştirdi. FADEC teknolojili motorlar, ataletsel seyrüsefer sistemi, GPS ve baş üstü göstergelerle donatılan M-346, Eurofighter, Rafale, Gripen ve F-35  gibi savaş uçaklarını kullanacak pilotların eğitim ihtiyaçlarını yerine getirebilecek özelliklere sahip. +8/-3 g’lik manevralar gerçekleştirebilen ve havada yakıt ikmali kabiliyetine sahip olan uçak İtalya, İsrail dışında Polonya ve Singapur Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor. 9 taşıma noktası bulunan uçak 3 ton civarında mühimmat taşıyabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.