‘Stabilize Makinalı Tüfek Sistemi’ teslimatında sona geliniyor

‘Stabilize Makinalı Tüfek Sistemi’ teslimatında sona geliniyor

Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait Kaan Sınıfı Botlar Aselsan tarafından geliştirilen 12.7 mm STAMP sistemleri ile hassas vuruş imkanına kavuşuyor.

Muhammet Metin/defenceandtechnology.com

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın hareket halinde hassas atış ihtiyacının karşılanması amacıyla Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından başlatılan 12,7 mm Stabilize Makinalı Tüfek Platformu (STAMP) projesi kapsamında 2009 yılının ikinci yarısında Aselsan ile sözleşme imzalandı.

21 adet “Stabilize Makineli Tüfek” sisteminin Sahil Güvenlik Komutanlığı botlarına monte edilmesini içeren projede 19 adet sistemin teslimatı tamamlandı. Geriye kalan 2 sistemin 2016’da teslim edilmesi planlanıyor.

HAREKET HALİNDE HASSAS ATIŞ İMKANI

Aselsan tarafından geliştirilen STAMP Sistemi, stabilize edilen bir taret üzerine yerleştirilmiş olan Silah, Elektro-Optik görüş birimleri içeren ve Silah Kumanda Birimi aracılığı ile uzaktan kumanda edilebilen, otomatik hedef takip özelliğine sahip bir stabilize silah sistemidir.

STAMP Sistemi, gece ve olumsuz görüş şartlarında çıplak gözle görülemeyen hedeflerin tespit edilmesini, hedeflerin otomatik olarak tanınmasını, takip edilmesini ve atış yapılabilmesini sağlıyor.

Otomatik hedef takip yeteneğine sahip olan sistemle, üzerine yerleştirilmiş olduğu platform veya hedef hareket halindeyken isabetli atış yapılabiliyor.

STAMP Sistemi savaş gemilerinde, sahil güvenlik botlarında, çıkarma gemilerinde ve diğer gemilerde yakın ve asimetrik tehditlere karşı kullanılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.