Kazakistan Ürdün’e zırhlı araç satacak

Kazakistan Ürdün’e zırhlı araç satacak

Kazakistan ile Ürdün arasında savunma sanayi alanında ilişkiler gelişiyor. Bu kapsamda Kazakistan, Ürdün’e mayına karşı korumalı zırhlı araç satacak.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Kazakistan Savunma Bakanlığı salı günü yaptığı açıklamada Kazakistan’da üretimi yapılan  “Arlan” zırhlı askeri araçlarının Ürdün’e satışının yapılacağını bildirdi.

Güney Afrikalı Paramount Group tarafından geliştirilen ve lisans altında Kazakistan’da üretimi gerçekleştirilen Arlan 4×4 (Marauder) mayına karşı korumalı zırhlı araçlardan Ürdün’e 50 adet üretilecek. Anlaşma kapsamında araçlar NSVS 12.7mm makinalı tüfekle donatılacak. 10 personel taşıma kapasitesine sahip ve 50 kg ağırlığındaki patlayıcıya karşı dayanıklı olan Arlan 4×4 (Marauder) taşıdığı personele yüksek bir mayın ve balistik koruması sunuyor.

KAZAK ARAÇLARI ASELSAN SARP KULLANACAK

Kazakistan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacını karşılamak üzere üretilen Arlan 4×4 araçları ASELSAN ürünü SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) ile donatılacak. 13 Ağustos 2015 tarihinde imzalanan anlaşma kapsamında ASELSAN Kazakistan’daki ortağı KAE firması ile birlikte SARP sisteminin üretimini gerçekleştiriyor. Kazak ordusu tarafından atış testleri süren sistemin yakın bir dönemde teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.