ROKETSAN “HİSAR” ile bir ilke daha imza attı

ROKETSAN “HİSAR” ile bir ilke daha imza attı

ROKETSAN, Haziran 2015’te Aksaray’da başarıyla gerçekleştirdiği Milli Alçak İrtifa Hava Savunma Füzesi Hisar-A’nın çift darbeli motora sahip Balistik Test Füzesi atışlarıyla ilgili bilgi paylaştı.

ROKETSAN tarafından tasarlanan ve geliştirilen HiSAR füzeleri dünyada emsali nadir bulunan çift darbeli motor teknolojisi ile donatılacak. Çift darbeli motorda, tek motor gövdesi içinde birbirinden bağımsız ateşlenebilen iki ayrı roket motoru bulunuyor.

Hava savunma füzelerinin etkinliği (hız ve manevra kabiliyeti), ilk fırlatıldığı andan etkinlik menzilinin sınırına gelene kadar ciddi miktarda düşüyor; bu durum da tehdit hava unsurlarının füze tarafından vurulmadan kaçma şansını arttırıyor. Bu teknoloji sayesinde HİSAR füzesi, akıllı algoritması ile hedefine az mesafe kaldığında ikinci motorunu ateşleyerek son manevra evresinde çok yüksek etkinlik kabiliyeti kazanacak. Çift darbeli motor, teknolojik zorluğunun yanında bu teknolojinin kullanıldığı sistemlerin azlığı itibarıyla da HİSAR füzelerini ayrıcalıklı kılıyor.

TÜRKİYE’NİN ÇİFT DARBELİ İLK MOTORU

ROKETSAN’da HİSAR projeleri kapsamında, yenilikçi ve zorlayıcı çift darbeli motor teknolojisinin geliştirilmesi ve bunun bir hava savunma füzesine uygulanması faaliyeti eş zamanlı olarak yürütülüyor. Yapılan testte, Türkiye’nin çift darbeli motora sahip ilk füzesi HİSAR-A’nın fırlatma platformundan birinci darbe motoru ile başarılı bir şekilde ayrılarak, ikinci darbe motorunu da havada ateşledikten sonra kendi bünyesindeki füze otopilotu kontrolünde, programlanan manevraları gerçekleştirerek başarı ile uçuşunu tamamladı.

SERİ ÜRETİM 2021 YILINDA

Çift darbeli motor teknolojisine sahip olacak milli hava savunma füzelerinin, seri üretime gireceği 2021 yılında dünyadaki en üstün teknolojiye sahip hava savunma sistemlerinden birisi olması hedefleniyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.