Japonya hayalet uçağını tanıttı

Japonya hayalet uçağını tanıttı

Doğu Çin Denizi’nde yer alan tartışmalı Diaoyu (Senkaku) Adaları üzerinde Çin ile gerginlik yaşayan Japonya, ilk hayalet savaş uçağı X-2’yi bugün Nagoya Havalimanı’nda düzenlenen bir törenle tanıttı.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Mitsubishi Heavy Industries Firması tarafından geliştirilen uçağın Şubat ayının ortalarında ilk uçuşunu yapması planlanıyor. 14.2 metre uzunluğunda, 9.1 metre genişliğinde olan uçak, 2000 yılından beri Japon Hava Kuvvetleri’nde kullanılan ve F-16 baz alınarak geliştirilen Mitsubishi F-2’nin yerini alacak. Şu ana kadar uçağa yaklaşık 332 milyon dolar yatırım yapıldı.

JAPONYA ASKERİ HARCAMALARINI ARTTIRDI

Çin ve Rusya ile bölgesel sorunlarla karşılaşan Japonya son dönemlerde artan savunma harcamaları ve askeri işbirlikleriyle dikkat çekiyor.

2016 yılı için 42,1 milyar dolarını savunma harcamalarına ayıran Japon hükümeti, ABD’den 1 Aegis radar donanımlı destroyer, 3 “Global Hawk” insansız hava aracı, 6 F-35 savaş uçağı ve bir Boeing KC-46A havada yakıt ihmali uçağı almayı planlıyor.

Bütçede yer alan harcamalar arasında, denizaltı inşası ve yeni bir deniz radarı sisteminin geliştirilmesi, 17 yerli üretim helikopter filosu, 36 muharebe tankı ve amfibik araç satın alımı bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.