TSK sınırdaki mayınları “Bozena 5” ile avlıyor

TSK sınırdaki mayınları “Bozena 5” ile avlıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Gaziantep’in Karkamış ilçesindeki Suriye sınırına Bozena 5 mayın temizleme aracı gönderildi. Bozena 5 aracı ile terör örgütü DAEŞ’ın sınıra yakın bölgelere döşediği  mayınlar temizleniyor.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan mayın temizleme aracı Bozena 5, kontrolü terör örgütü DAEŞ’in elinde bulunan ve sınırın karşı tarafında yer alan Halep’in Cerablus ilçesindeki Türkiye-Suriye sınır hattına döşenen mayınların temizleme çalışmalarına başladı.

BOZENA 5 İNSANSIZ MAYIN AVCISI

Bozena 5 uzaktan kumanda sistemi ile 5000 m mesafeden kontrol edilebilen Slovakyalı Way Industries tarafından geliştirilen insansız mayın temizleme aracıdır. Anti-personel ve 9 kg TNT’ye eşdeğer patlayıcılar içeren mayınlara karşı etkilidir. Mayınlı alanlarda 2,6 m genişliğinde koridorlar açabilen aracın zincir sisteminin arkasında zırhlı bir plaka bulunur.

Kullanıcı isteğine bağlı olarak otomatik yangın bastırma sistemi ile donatılabilen Bozena 5, bakım ve onarımını kolaylaştıran bir vince sahiptir. Dakikada 400-500 tur dönen 52 zincire bağlı gürzler ile mayın temizleme görevlerini yerine getirebilen aracın toplam ağırlığı 12 tonun üzerindedir. Azami hızı 9 km olan araç 11 saat görev yapabiliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.