ALTAY’da hedef 2018!

ALTAY’da hedef 2018!

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ana muharebe tankı ihtiyacının yurt içi geliştirme modeli ile karşılanması amacıyla başlatılan ALTAY Projesi’nde seri üretim anlaşmasının 2016 yılı içerisinde yapılması planlanıyor.  

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Türkiye’nin ilk milli Ana Muharebe Tankı ALTAY’ın FTR ön prototipi ile gerçekleştirilen testleri tamamlanmak üzere, Sistem Kalifikasyon ve Kabul Testleri kapsamında PV1 ve PV2 prototipleri üzerindeki doğrulama testlerine ise devam ediliyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen atış testlerinden başarılı sonuçlar alındı.

Proje’de seri üretim aşamasında herhangi bir gecikmenin yaşanmaması amacıyla 2016 yılı içerisinde seri üretim anlaşmasının imzalanması planlanıyor.  Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ilk seri üretim ALTAY Ana Muharebe Tankları’nın ise 2018’de teslim edilmesi hedefleniyor.

ALTAY’ın yüksek hareket kabiliyeti, üstün ateş gücü ve dayanıklılığıyla gelecekte muharebe sahalarının en kritik unsurlarından biri olması öngörülüyor.

ALTAY UMMAN’DA ALMAN LEOPARD İLE YARIŞACAK

Umman Kara Kuvvetleri’nin Ana Muharebe Tankı ihtiyacının karşılanması amacıyla açılan ihalede Altay, Alman Leopard 2 tankı ile yarışıyor.

Umman Kraliyet Ordusu’nun modernizasyon ve geliştirme projeleri kapsamında, Umman Silahlı Kuvvetleri tarafından modern Ana Muharebe Tankı tedariki yönünde açılan ihalede kısa listeye kalan Altay Ana Muharebe Tankı’nın arazi testleri için 2016 yılında Umman’a gönderilmesi planlanıyor. Prototip tanklardan birisiyle gerçekleştirilmesi planlanan testlerde Altay Programının takviminde bir gecikmeye yol açmaması yönünde çalışmalar sürüyor.

ALTAY’I ASELSAN KORUYACAK

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile ASELSAN arasında imzalanan 54 milyon Euroluk sözleşme doğrultusunda ALTAY Tankı için yaklaşan anti tank roketleri ve füzeleri tespit ederek havada imha edecek Aktif Koruma Sistemi (AKKOR) geliştiriliyor.

AKKOR, tank için 360 derecelik tam koruma kalkanı oluşturacak. AKKOR, yüksek teknoloji radarı ile üzerine gelen roket veya tanksavar füzesini çok kısa sürede algılama kabiliyetine sahip olacak. Tehdide karşı yönlendirilecek fiziksel imha mühimmatı, üzerinde bulunan sensörler yardımıyla, yaklaşmakta olan tanksavar tehdidine en yakın olduğu anda patlayarak tehdidi etkisiz hale getirecek.

TÜMOSAN MOTORU 2020’YE HAZIRLANIYOR!

Ana Muharebe Tankı Altay için güç paketini geliştirme projesini üstlenen TÜMOSAN 2020 yılında seri üretime geçmeyi hedefliyor.

Ana Muharebe Tankı Altay için güç paketini geliştirme projesini üstlenen traktör ve dizel motor üreticisi TÜMOSAN proje kapsamında Avusturyalı AVL List GmbH firmasından teknik destek alarak çalışmalara 2016’da başlayacak. Geliştirme çalışmalarının 4.5 yıl sürmesi öngörülen projede seri üretimin 2020 yılına kadar hazır hale getirilmesi planlanıyor.

Fikri mülkiyeti Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na ait olacak motor ve aktarma organlarının sadece Altay tankında değil, iş makinaları, askeri araçlar ve deniz araçlarında da kullanılması hedefleniyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.