TCG Sancaktar’da işler yolunda!

TCG Sancaktar’da işler yolunda!

Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan Amfibi Gemi (LST) Tedarik Projesi kapsamında Anadolu Tersanesi (ADİK) tarafından inşa edilen ikinci gemi TCG Sancaktar’da çalışmalar sürüyor.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Amfibi Gemi (LST) Projesi’nin ilk gemisi TCG Bayraktar’ın 3 Ekim 2015 günü denize indirilmesinin ardından, ikinci gemi olan ve 12 Ekim’de kızağa ilk bloğu çıkartılan TCG Sancaktar’a ait, Baş Kapak bloğu, 6 Ocak 2016’da teknenin kızaktaki 87. gününde yerini aldı. Böylelikle yaşam mahalli hariç, 2. LST teknesi kızakta oluşturuldu.

TANK VE ZIRHLI ARAÇLARI TAŞIYACAK

Geçtiğimiz yıl resmi törenle denize indirilen ve boyu 139, eni 19,60 metre olan ve deplasmanı 7 bin 254 ton olarak dizayn edilen TCG Bayraktar amfibi gemisi, 2 metreden sığ sulara kapak atma imkanı bulunuyor. Gemi, bin 200 ton yük veya çeşitli tank, zırhlı araç ve diğer araç taşımanın yanında 566 yatak kapasiteli.

Bayraktar, ikmal yapmadan 30 gün denizde kalabiliyor ve 5 bin deniz milinden fazla yol alabiliyor.

486 personelin görev yapabileceği gemide, 12 Subay, 51 Astsubay, 66 er ve 17 ortak hareket grup subayı ile 350 Amfibi personeli görev yapacak.

15 TONLUK HELİKOPTER İNİŞ/KALKIŞ YAPABİLECEK

Yerli ve özgün tasarım ile tamamen çelik olarak inşa edilen Bayraktar’da, 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş kalkışına olanak sağlayacak helikopter platformu bulunuyor. Yükleme/boşaltma işlemlerini sağlayabilmek amacıyla geminin başında, kıçında ve yan tarafında birer adet kapak bulunuyor. Gemide, ayrıca, her biri 8 ton yük veya 40 kişi taşıyabilen, 20 knot sürat yapabilen 4 adet LCVP çıkarma aracı ve 3 adet kendinden tahrikli ponton yer alıyor.

Gemide, beklenen sürat değerlerini ve manevra kabiliyetini sağlayabilmek üzere her biri 4 adet dizel makine, 2 adet ridakşınger, 2 adet şaft sistemi, 2 adet değişken açılı pervaneden oluşan ana tahrik sistemi kullanılıyor.

Bayraktar’da ayrıca, iki adet tünel tip baş itici, elektrik üretimi için 4 adet ana jeneratör yer alıyor.

ASELSAN’IN STAMPLARI GEMİYİ KORUYACAK

Bunların dışında gemide yerli üretim olan Komuta Kontrol Sistemi ve Stabilize Makineli Tüfek Platformu (STAMP) ile beraber pek çok elektronik sistem ve silah sistemi bulunuyor.

Bayraktar, geniş muhabere ve elektronik imkanlarıyla komuta kontrol, harekat ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlamanın yanında, gerektiğinde Doğal Afet Yardım görevlerini yerine getirecek imkan ve kabiliyetlere de sahip.

Bayraktar Şubat 2017’de, ikinci gemi Sancaktar ise Ekim 2017’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığında göreve başlayacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.