Cezayir, Rusya’dan Su-34 savaş uçağı alacak!

Cezayir, Rusya’dan Su-34 savaş uçağı alacak!

Cezayir, Rusya’nın en büyük uçak üreticilerinden biri olan Sukhoi tarafından üretilen Su-34 savaş uçaklarını satın almaya hazırlanıyor.

Rus Sukhoi Su-34 uçaklarının üreticisi Novosibirsk Uçak Üretim Birliği (NAPO) Genel Müdürü Sergey Smirnov, Cezayir’in talebi için, “Cezayir muhtemelen bu uzun menzilli savaş uçağını almak isteyen birçok ülke arasında uçağa sahip olacak ilk ülke olacak” dedi. Irak, Vietnam, Kazakistan, Türkmenistan ve Özbekistan, Su-34’lerin potansiyel alıcıları arasında yer alıyor. Cezayir’in, Su-34’lerden 12 adet satın almak istediği öğrenildi.

İLK KEZ GÜRCİSTAN SAVAŞINDA GÖREV ALDI

Rus Sukhoi firması tarafından, manevra kabiliyetiyle havacılık tutkunlarının kalbinde çok özel bir yere sahip olan Su-27 üzerinden geliştirilen Su-34, yan yana olmak üzere çift kişilik oturma düzenine sahip. Kara, hava ve deniz unsurlarına hassas ve etkili taarruzlar gerçekleştirmek üzere tasarlanan Su-34, hem avcı hem de yer taarruz uçağı olarak kullanılabiliyor. Sukhoi’nin 4+ nesil olarak sınıflandırdığı Su-34, saldırı konfigürasyonu ile harici yakıt tankları kullanmadan 1100 km’lik harekat yarı çapına sahip.

Gövde uzunluğu 23.34 metre, kanat açıklığı 14.7 metre olan uçak, saatte 1900 kilometre hıza çıkabiliyor. Ortalama menzili ise 4000 kilometre. Sukhoi Su-34, 15 bin metre irtifaya rahatlıkla tırmanabiliyor.

2006’dan bu yana Rusya tarafından kullanılan Su-34 uçakları, ilk operasyonel deneyimini 2008’de yaşamıştı. Gürcistan’ın Güney Osetya bölgesine gerçekleştirilen müdahale sırasında uçaklar darbe bombardıman görevinde uçmuştu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.